DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN %
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dört Skandal İçeriden Öğrenenlerin Ticareti Olayı

Dört Skandal İçeriden Öğrenenlerin Ticareti Olayı

ABONE OL
4 Haziran 2023 07:54
Dört Skandal İçeriden Öğrenenlerin Ticareti Olayı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçeriden öğrenenlerin ticareti, halka açık bir şirketin hisselerinin, o hisse hakkında kamuya açık olmayan önemli bilgilere sahip olan biri tarafından alınması veya satılmasıdır. ABD borsasının tüm tarihi boyunca, içeriden öğrenilen bilgilere erişimlerini diğer yatırımcılara karşı haksız bir avantaj elde etmek için kullanan birçok kişi olmuştur. William Duer, ayrıcalıklı bilgisini banka hisse senetleri üzerinde spekülasyon yapmayı içeren bir planda kullanan ilk kişi olarak kabul edilir. Duer, 1789’da Alexander Hamilton tarafından Hazine müsteşar yardımcılığına atandı. Altı ay sonra, hisse senedi ve tahviller üzerinde spekülasyon yapmak için gizli bilgilere erişiminden yararlandığının ortaya çıkması üzerine görevinden istifa etti. .

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yatırımları içeriden öğrenenlerin ticaretinin etkilerinden korumak için kuralları olsa da, soruşturmalar çok fazla varsayım içerdiğinden içeriden öğrenenlerin ticareti olaylarını tespit etmek genellikle zordur. Bu nedenle, içeriden öğrenenlerin ticareti keşfedildiğinde, genellikle tartışmalıdır ve tartışılabilir. İçeriden öğrenenlerin ticareti vakaları, özellikle suçlanan kişi, itibarı tehlikede olabilecek bir kamu figürüyse, medyanın büyük ilgisini çekme eğilimindedir. İşte 20. yüzyılın başlarında başlayan ve modern zamanlara kadar uzanan, içeriden öğrenenlerin ticaretine ilişkin dört önemli vaka.

Temel Çıkarımlar

  • İçeriden öğrenenlerin ticareti, halka açık bir şirketin hisse senetleri hakkında halka açık olmayan bilgilere sahip olan bir birey veya bir grup bireyin bu hisseyi satın alması veya satmasıdır.
  • SEC’in içeriden öğrenenlerin ticaretine karşı düzenlemeleri olmasına rağmen, olaylarının tespit edilmesi ve kovuşturulması zor olabilir.
  • İçeriden öğrenenlerin ticareti vakaları, özellikle suçlanan taraf tanınmış bir kişiyse, genellikle medyanın dikkatini çeker.
  • ABD’de medyada önemli miktarda yer alan dört vaka, Albert H. Wiggin, Ivan Boesky, R. Foster Winans ve Martha Stewart’ın vakalarıdır.

Albert H.Wiggin

1929’daki Wall Street Çöküşünden sonra, Chase National Bank’ın saygın başkanı Albert H. Wiggin’in kendi şirketinin 40.000’den fazla hissesini açığa sattığı ortaya çıktı.

Alım satımları gizlemek için ailesine ait şirketleri kullanan Wiggin, şirketini yerle bir etme konusunda kendisine gerçek bir menfaat sağlayan bir pozisyon oluşturdu. O zamanlar, kendi şirketinizin hisse senetlerinin açığa satışına karşı özel kurallar yoktu. Böylece, 1929 çöküşünün ardından, birçok farklı yatırımcı aynı anda Chase National Bank hisselerindeki pozisyonlarından çıktığında, Wiggin yasal olarak 4 milyon doların üzerinde para kazandı.

Kendi şirketinin hisselerinin açığa satışından elde ettiği kâra ek olarak, Wiggin ayrıca bankadan ömür boyu 100.000 $ emekli maaşı kabul etmişti. Daha sonra, halkın protestoları ve medyanın tepkisi sonucunda emekli maaşını reddetti. Bu süre zarfında tek yozlaşmış aktör Wiggin değildi; 1934 Menkul Kıymetler ve Borsa Yasası, kısmen, kazanın ardından ortaya çıkan yaygın yolsuzluğa bir yanıt olarak kabul edildi. Finansal piyasalarda şeffaflığı artırmayı ve dolandırıcılık veya manipülasyon olaylarını azaltmayı amaçlıyordu. Aslında, Yasayı hazırlayanların, içeriden öğrenenlerin ticareti olaylarını önlemeye ve kovuşturmaya çalışan çeşitli düzenlemeleri ele alan Bölüm 16’ya, Anti-Wiggin bölümü adını verdikleri söylenmiştir.

İvan Bosky

Ivan Boesky, 1980’lerde içeriden öğrenenlerin ticareti skandalındaki rolüyle ünlenen Amerikalı bir borsa tüccarıdır. Bu skandal aynı zamanda, Boesky’ye yaklaşmakta olan kurumsal devralmalar hakkında ipuçları veren, büyük ABD yatırım bankaları tarafından istihdam edilen diğer birkaç şirket görevlisini de içeriyordu. Boesky’nin kendi borsa aracı şirketi Ivan F. Boesky & Company vardı ve 1975’te firmasını açtığı andan itibaren, şirket devralmalarında spekülasyon yaparak büyük miktarlarda para kazandı. 1987’de, bir grup Boesky’nin kurumsal ortağı, Boesky’ye ortaklıklarını detaylandıran yanıltıcı yasal anlaşmalar nedeniyle dava açtıktan sonra, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Boesky’yi soruşturmaya başladı. Daha sonra, yatırım kararlarını şirket içinden alınan bilgilere dayanarak verdiği ortaya çıktı.

Boesky, satın alımlarını yönlendirmesine yardımcı olacak bilgiler için birleşme ve devralmalar (M&A) şubesiyle ilgili yatırım bankacılığı firması Drexel Burnham Lambert’in çalışanlarına ödeme yapıyordu. Boesky, 1980’lerde Getty Oil, Nabisco, Gulf Oil, Chevron ve Texaco dahil olmak üzere neredeyse tüm büyük M&A anlaşmalarından kâr elde etti.

Boesky, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile işbirliği yapmaya son verdi ve bir muhbir oldu, SEC’e bilgi sağladı ve sonunda finansör Michael Milken aleyhine davaya yol açtı. Boesky, 1986 yılında içeriden öğrenenlerin ticaretinden suçlu bulundu ve 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 100 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Sadece iki yıl sonra serbest bırakılmasına rağmen, Boesky’nin menkul kıymetlerle çalışması SEC tarafından kalıcı olarak yasaklandı.

R. Foster Winans

R. Foster Winans, Wall Street Journal’da “Sokakta Duyuldu” adlı bir köşe yazan bir köşe yazarıydı. Her sütunda belirli bir hisse senedinin profilini çıkarırdı ve sütunda yer alan hisse senetleri Winans’ın görüşüne göre genellikle yükselir veya düşerdi. Winans, köşesinin içeriğini – özellikle detaylandıracağı hisse senedini – bir grup borsacıya sızdırdığı bir anlaşma ayarladı. Borsa komisyoncuları, sütun yayınlanmadan önce hisse senedindeki pozisyonları satın alacaklardı. Komisyoncular kendi karlarını elde ettikten sonra, iddiaya göre kazançlarının bir kısmını Winan’ın zekası karşılığında ona verdiler.

Winans sonunda SEC tarafından yakalandı. Davası aldatıcıydı çünkü köşe, maddi içeriden bilgi yerine Winans’ın kişisel görüşüydü. Ancak SEC sonunda, sütunda yer alan hisse senetleriyle ilgili bilgilerin Winans’ın kendisine değil The Wall Street Journal’a ait olduğu iddiasına dayanarak Winans’ı mahkum etti.

Martha Stewart ve ImClone

Aralık 2001’de Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ilaç şirketi ImClone’den Erbitux adlı yeni bir kanser ilacını onaylamayacağını duyurdu. Bu ilacın onaylanması beklendiği için, ImClone’un gelecekteki büyüme planının önemli bir bölümünü temsil ediyordu. Sonuç olarak, şirketin hisseleri hızla düştü. Düşüş nedeniyle birçok yatırımcı kayıp yaşarken, Erbitux CEO’su Samuel Waksal’ın ailesi ve arkadaşları zarar görmedi. SEC daha sonra, FDA’nın kararının açıklanmasından önce çok sayıda yöneticinin, kendi hissesini de satmaya çalışan Waksal’ın talimatlarına göre hisselerini sattığını keşfetti.

Aslında, duyurunun yapılmasından sadece birkaç gün önce, Amerikalı perakende iş adamı Martha Stewart şirketin yaklaşık 4.000 hissesini satmıştı. O sırada hisse senedi hala yüksek bir seviyede işlem görüyordu ve Stewart satıştan yaklaşık 250.000 $ kazandı. Hisse senedi, sonraki aylarda yaklaşık 60 dolardan 10 doların biraz üzerine düştü.

Stewart, komisyoncusuyla önceden var olan bir satış emri olduğunu iddia etti, ancak daha sonra komisyoncusu Peter Bacanovic’in ona ImClone hisselerinin düşeceğini söylediği ortaya çıktı. Stewart sonunda kendi şirketi Martha Stewart Living Omnimedia’nın CEO’luğundan istifa etti. Waksal tutuklandı ve 2003 yılında yedi yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı ve 4,3 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. 2004 yılında, Stewart ve komisyoncusu da içeriden bilgi ticaretinden suçlu bulundu. Stewart en az beş ay hapis cezasına çarptırıldı ve 30.000 dolar para cezasına çarptırıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.