DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN %
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yabancı Banka Hesabı Açmanın Vergisel Etkileri

Yabancı Banka Hesabı Açmanın Vergisel Etkileri

ABONE OL
5 Haziran 2023 02:32
Yabancı Banka Hesabı Açmanın Vergisel Etkileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her ne sebeple olursa olsun yabancı kurumlarda varlık sahibi olan Amerikalılar için vergi sonuçları ciddi bir endişe alanıdır. İç Gelir Servisi (IRS), yabancı bankalarda tutulan paraya yerel banka hesaplarında tutulan paradan farklı davranır. Açıkça söylemek gerekirse, ABD vatandaşlarının offshore veya denizaşırı hesaplara sahip olmasından hoşlanmazlar – çoğunlukla bu tür hesaplardan gelir elde edememe korkusuyla – ve bu nedenle uygulamayı caydırırlar.

Ve açıkçası, günümüzde çoğu yabancı banka ABD vatandaşlarından mevduat istemiyor – İsviçre ve Birleşik Krallık gibi geleneksel ülkelerdeki bankalardan bile. İsteksizlikleri, IRS ve Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) artan saldırganlığından kaynaklanıyor. Yabancı bankalar, Amerikalı müşterilere kur yapmak için yalnızca çok fazla zaman ve enerji ayırmaya isteklidir ve çok azı karmaşık ABD düzenlemelerini ve artan incelemeyi kaldırabilecek türde bir uyum departmanına sahiptir.

Yabancı banka hesapları açmak isteyen Amerikalılar bu engelleri göz önünde bulundurmalı ve kredi endişelerini veya diğer risk işaretlerini ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapmalıdır. IRS vergilendirmesine tabi olan bir Amerikan vatandaşı olmak, denizaşırı bir bankayı tereddüt ettirebilir, bu nedenle bireysel düzeyde daha az riskli görünmek iyi bir fikirdir.

Temel Çıkarımlar

  • Toplam tutarı 10.000 ABD Dolarından fazla olan yabancı banka hesapları olan herhangi bir ABD vatandaşı, hem gelir vergisi beyannamelerinde hem de FinCEN Form 114’te bunları IRS’ye ve ABD Hazinesine beyan etmelidir.
  • Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası (FATCA), yabancı bankaların hesap sahiplerinin hesap numaralarını, bakiyelerini, adlarını, adreslerini ve kimlik numaralarını IRS’ye bildirmelerini zorunlu kılar.
  • Federal hükümet, yabancı hesapları ifşa etmeyen veya yabancı hesap varlıkları üzerinden vergi ödemeyenlere karşı hukuki ve cezai suçlamalarda bulunabilir.

ABD’li Gurbetçilerin Çifte Vergilendirilmesi

Gezegendeki hemen hemen her ülkenin aksine, ABD hükümeti, faaliyet yalnızca yabancı topraklarda, yabancı sermayeyle ve yabancı ticaret ortaklarıyla gerçekleşse bile, dünyanın herhangi bir yerinde kazanılan gelir üzerinden vatandaşlarına vergi koyuyor. Aslında ABD, küresel faaliyetleri vergilendiren tek gelişmiş ülkedir.

Bunun anlamı, Almanya’da yaşayan ve çalışan bir Amerikalı göçmenin hem Alman hükümetine hem de ABD federal hükümetine gelir vergisi ödemesi gerektiğidir. Amerikalı işçi aylık kazançlarını bir Alman tasarruf hesabına yatırırsa, IRS vergileri tahsil etmek için kendisine bu hesaba erişim izni verebilir. Denizaşırı gelir üzerinden ödenen yabancı vergiler için kısmi bir kredi de dahil olmak üzere bazı yardım hükümleri vardır, ancak bunlar genellikle yetersizdir.

Tüm yabancı hesap sahipleri yurtdışında ekonomik faaliyette bulunmaz, bu da bu çifte vergilendirme konusunda endişelenmelerine gerek olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, ilgili işçiler ve yatırımcıların IRS’ye beyanname vermeleri gerekir.

FinCEN Formu 114

Yabancı hesaplar vergiye tabi olduğundan, IRS ve ABD Hazinesi, denizaşırı varlıkları beyan etmek için çok katı bir sürece sahiptir. Toplamda 10.000 $’dan fazla yabancı banka hesabına sahip herhangi bir Amerikan vatandaşının veya takvim yılı içinde herhangi bir zamanda bu tür hesapları Hazine Bakanlığına bildirmesi gerekir. Ayrıca sözde “imza yetkilisi hesapları” dışında, bu hesaplardan elde edilen tüm gelirleri beyan etmeleri ve vergi ödemeleri gerekmektedir.

1970’lerden Haziran 2013’e kadar yabancı hesap sahipleri, daha çok FBAR olarak bilinen Hazine Formu TD F 90-22.1, Yabancı Banka ve Mali Hesaplar Raporu kapsamında dosyalandı. Formlar yıllık olarak ödeniyordu ve Detroit’teki Hazine ofisinde işleniyordu.

Haziran 2013’ten sonra Hazine, kağıt tabanlı FBAR’ın artık kabul edilemez olduğunu duyurdu. Bunun yerine, denizaşırı hesapları 10.000 dolardan fazla olan tüm ABD vergi mükelleflerinin, aynı zamanda FBAR adlı yeni Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) Form 114’ü elektronik olarak doldurması gerekiyordu. FinCEN 114 daha fazla bilgi içeriyordu ve Hazine’nin Banka Gizlilik Yasası E-Dosyalama Sisteminden geçmesi gerekiyordu. Bu yeni FBAR, gelir vergisi beyannamesinin yerine geçmedi, bunun yerine bireysel olarak sunulacak ayrı bir belgeydi. Mükelleflerin yeni formu doldurmaları için 30 Haziran 2014 tarihine kadar süreleri vardı, aksi takdirde mal varlıklarının %50’si kadar cezaya çarptırılacaklardı.

Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası

Kongre, Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasasını (FATCA) 2010 yılında fazla tantana olmadan kabul etti. Yasanın bu kadar sessiz olmasının bir nedeni, dört yıl süren artışıydı: FATCA, 2014’e kadar yürürlüğe girmedi. Daha önce hiçbir ulusal hükümet, dünya çapındaki bankalara uyum standartlarını zorlama girişiminde bulunmadı ve şimdiye kadar bunu başaramadı.

FATCA, ABD dışındaki herhangi bir bankanın Amerikan vatandaşları tarafından tutulan ve değeri 50.000 ABD Doları’nın üzerinde olan hesapları bildirmesini zorunlu kılar, aksi takdirde %30 oranında stopaj cezasına ve ABD piyasalarından olası bir şekilde ihraç edilmeye tabi tutulur. 2015 ortasına kadar, 100.000’den fazla yabancı kuruluş finansal bilgileri IRS ile paylaşmayı kabul etti. Rusya ve Çin bile FATCA’yı kabul etti. Federallerle savaşan tek büyük küresel ekonomi Kanada’dır; ancak, Uluslararası Hükümet Anlaşması hükmü uyarınca FATCA’yı bloke etmek için dava açanlar Kanada hükümeti değil, özel vatandaşlardı ve özel banka hesap bilgilerinin devredilmesini yasa dışı hale getirdi.

FATCA aracılığıyla IRS, hesap sahiplerinin hesap numaralarını, bakiyelerini, adlarını, adreslerini ve kimlik numaralarını alır. Yabancı hesapları olan Amerikalılar, büyük ölçüde gereksiz FBAR formuna ek olarak Form 8938’i de IRS’ye sunmalıdır. Yabancı bir banka hesabı açmakla ilgilenenler, özellikle kendilerine özgü muameleleri olan yurtdışındaki emeklilik hesapları için bu gerekliliklerin ve olası vergi cezalarının farkında olmalıdır.

ABD vergi mükellefleri tarafından tutulan tüm yabancı hesapların, hesaplar vergiye tabi herhangi bir gelir getirmese bile IRS’ye bildirilmesi gerekir.

Investopedia / Michela Buttignol


Yabancı Banka Hesapları ve Vergi Kaçakçılığı

Offshore vergi kaçakçılığının konuşma dilindeki görüntüsü, Cenevre’de çok gizli bir banka hesabı olan multi-milyoner bir ABD vatandaşını içeriyor. Gerçekte, göçmenler ve çifte vatandaşlar da dahil olmak üzere milyonlarca Amerikalı, çok sayıda nedenden dolayı denizaşırı banka hesapları açıyor. Onları rapor edip etmemeleri farklı bir hikaye.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2020’de yaklaşık 9 milyon Amerikalı’nın yurt dışında yaşadığını tahmin ediyor. Amerika’da yaşayan milyonlarca kişinin daha yabancı hesaplara sahip olduğunu tahmin etmek güvenlidir. Ancak yalnızca 1,4 milyon vergi mükellefi bu varlıkları beyan etmek için FBAR’ları açtı.

Açıkçası, pek çok yabancı hesap sahibi varlıkları bildirmiyor. Ancak 2009’dan bu yana, IRS uyumu vurguladı ve Amerikalıların, ifşa etmeme nedeniyle sert para cezaları ve cezalarla karşılaşma olasılığı her zamankinden daha fazla. Bireyler, bir FBAR dosyasında bulunmadıkları için 500.000 dolara kadar ve 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir.

İfşa etmemekten daha ciddisi, kazanılan ve yabancı bir banka hesabına yatırılan gelir üzerinden vergi ödememektir. Federal hükümet kazara bile olsa Sam Amca’ya ödeme yapmayanlara karşı hukuk ve ceza davaları açabilir.

Yabancı Banka Hesaplarını Nasıl Raporluyorsunuz?

Yurtdışı banka veya komisyonculuk hesaplarında 10.000 dolardan fazla olan ABD’li bir kişiyseniz, FinCEN 114 formunda bir Yabancı Banka ve Finans Hesabı (FBAR) doldurmanız gerekir. Banka Gizliliği Yasası e-dosyalama sistemi aracılığıyla çevrimiçi olarak dosyalayabilirsiniz. Ayrıca, denizaşırı varlıklarınız 50.000 ABD Dolarını aşarsa, vergilerinizi beyan ederken IRS 8938 formunu da doldurmanız gerekir.

ABD’deki Yabancılar Vergi Ödüyor mu?

ABD’de ikamet eden bir yabancıysanız, diğer ABD’li kişiler gibi ABD vergilerini ödemeniz gerekir. Yerleşik olmayan yabancılar yalnızca ABD kaynaklarından gelen veya ABD işletmeleriyle bağlantılı gelirleri bildirmek zorundadır ve yerel bir kaynağa bağlı olmadıkça ABD bankalarından elde ettikleri faiz gelirleri üzerinden vergilendirilmezler. Yılın bir bölümünde ikamet eden bir yabancıysanız, yılın o bölümünde ikamet eden bir yabancı olduğunuza dair tüm geliri ve ikamet eden bir yabancı olmadığınız zaman o kısım için yalnızca ABD kaynaklı geliri bildirmelisiniz.

Yurtdışı Gelir Üzerinden Vergi Ödemeniz Gerekiyor mu?

ABD’de ikamet edenlerin, yurt dışında kazanılanlar da dahil olmak üzere, tüm gelirlerini beyan etmeleri ve vergi ödemeleri gerekmektedir. Bununla birlikte, bir istisna vardır: Yurtdışında yaşayan ABD vatandaşları, 2023’teki ilk 120.000 $’lık gelir üzerinden federal gelir vergisi ödemek zorunda değildir ve bu miktar her yıl enflasyona göre ayarlanır.

Alt çizgi

Banka Gizliliği Yasası uyarınca, ABD vergi mükellefleri denizaşırı banka hesaplarını ve mali varlıklarını, bu varlıklar vergilendirilebilir gelir sağlamasa bile bildirmelidir. 10.000 ABD Dolarından fazla olan herhangi bir hesabı veya birleşik hesaplarınızın toplam değeri 10.000 ABD Dolarından fazlaysa bildirmelisiniz. Ayrıca, denizaşırı bankaların ABD’ye ait hesaplarını veya ABD piyasalarından dışlanma risklerini bildirmeleri gerekmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.