DOLAR 27,1641 0.15%
EURO 28,9224 0.01%
ALTIN 1.680,850,39
BITCOIN %
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Blockchain Gelişmekte Olan Ekonomilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Blockchain Gelişmekte Olan Ekonomilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

ABONE OL
4 Haziran 2023 08:27
Blockchain Gelişmekte Olan Ekonomilere Nasıl Yardımcı Olabilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çoğu insan, bir tür merkezi olmayan defter teknolojisine atıfta bulunan blok zincir kelimesini duyduğunda, bu terimi hemen kripto para birimleri ile ilişkilendirir. Bununla birlikte, bitcoin’in blockchain’in en eski ve en popüler uygulamalarından biri olduğunu akılda tutmak önemlidir; çoğu uzman, blockchain teknolojisinin diğer uygulamalarının potansiyelinin çok büyük olduğuna inanıyor.

Temel Çıkarımlar

  • En genel anlamda, bir blok zinciri, bilgileri depolama yöntemiyle tipik bir veritabanından farklı olmasına rağmen, bilgileri kaydetmeye yönelik bir sistemdir; Bir blok zincirindeki bilgiler, sistemi değiştirmeyi, hacklemeyi veya hile yapmayı zorlaştıracak veya imkansız kılacak şekilde saklanır.
  • Bu etkileyici teknoloji, dünya çapında dijital para birimlerinin merkezi olmayan, anonimleştirilmiş takibi ve işlemleri için gerekli desteği sağlar.
  • Blok zincirleri, kripto para birimlerinin çalışmasına izin verirken, işlevselliklerinin kripto para biriminin ötesinde uygulamaları vardır.
  • Hindistan, Kenya ve Doğu Afrika gibi çeşitli ülkelerde blockchain teknolojisi, bankacılık ve finansal hizmetler, tedarik zincirleri, tarım ve arazi mülkiyeti kayıtlarının yönetiminde kullanım alanı bulmuştur.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

En genel anlamda, bir blok zinciri, bilgileri depolama yöntemiyle tipik bir veritabanından farklı olmasına rağmen, bilgileri kaydetmeye yönelik bir sistemdir; Bir blok zincirindeki bilgiler, sistemi değiştirmeyi, hacklemeyi veya hile yapmayı zorlaştıracak veya imkansız kılacak şekilde saklanır.

Blockchain teknolojisi, bilgileri doğrulamak için güvenli, eşler arası bir mekanizma vaat ediyor. Bir blok zincirindeki her “blok”, merkezi olmayan bir defterdeki işlemlerin bir kaydını içerir. Birlikte ele alındığında, bloklar eşler arası bir ağda bir “zincir” oluşturur.

Blockchain Teknolojisi için Uygulamalar

Bu etkileyici teknoloji, dünya çapında dijital para birimlerinin merkezi olmayan, anonimleştirilmiş takibi ve işlemleri için gerekli desteği sağlar. Blok zincirleri, kripto para birimlerinin çalışmasına izin verirken, işlevselliklerinin kripto para biriminin ötesinde uygulamaları vardır. Örneğin, bankacılık ve fintech ödeme şirketleri, blockchain teknolojisine zaten büyük ilgi gösterdi.

Sigorta ve emlaktan kitle fonlamasına ve veri yönetimine kadar, blockchain teknolojisinin potansiyel uygulamaları çoktur ve gelecekte bu teknolojiyi ana akım iş dünyasına uyarlamanın yeni yolları olması muhtemeldir.

Ancak, blockchain teknolojisinin daha geleneksel iş uygulamalarının dışında var olan önemli bir kullanımı vardır: Dünyanın gelişmekte olan ekonomilerinden bazıları, blockchain teknolojisinin entegrasyonundan çeşitli şekillerde yararlanmaktadır. Hindistan, Kenya ve Doğu Afrika gibi çeşitli ülkelerde blockchain teknolojisi, bankacılık ve finansal hizmetler, tedarik zincirleri, tarım ve arazi mülkiyeti kayıtlarının yönetiminde kullanım alanı bulmuştur.

Blockchain teknolojisi, birçok avantajının yanı sıra (her şeyden önce verileri güvende tutma yeteneğidir) aynı zamanda işlemlerin maliyetini düşürüp hızlandırdığını ve finansal hizmetlere kolay erişimi olmayanlar için daha fazla fırsat sunarak finansal katılımı artırdığını iddia ediyor.

Haziran 2023 itibarıyla CoinMarketCap, 25.000’den fazla farklı kripto para birimi türü bildirdi.

Gelişmekte Olan Ülkelerde Blok Zinciri Uygulamasının Zorlukları

Fırsatları tartışmadan önce, gelişmekte olan bir ülke için blockchain çözümlerini uygulamanın neden özellikle zor olabileceğine değinelim. Aşağıdaki engeller kapsamlı bir liste değil, gelişmekte olan ülkelerin üstesinden gelmesi gereken benzersiz zorluklara genel bir bakış niteliğindedir.

  • altyapı: Gelişmekte olan ülkelerde internete erişim ve güvenilir güç kaynakları gibi teknolojik altyapı genellikle eksiktir. Blockchain ile güvenli iletişim ve veri iletimi için güçlü ve güvenilir bir ağ altyapısı gereklidir.
  • Eğitim ve Farkındalık: Blockchain teknolojisini verimli bir şekilde dağıtmak ve kullanmak için, belirli bir teknik bilgiye sahip olunması gerekir. Nitelikli bireyleri işe almak ve gelişmekte olan birçok ülkede yerel yetenek geliştirmek, blockchain hakkında bilgi ve eğitim eksikliği nedeniyle zor olabilir.
  • Düzenleme: Kripto para birimleri ve blok zinciri için düzenleyici ortam, ülkeler arasında büyük farklılıklar gösterir. Blockchain teknolojisinin kullanımı, gelişmekte olan ülkelerde belirsiz veya kısıtlayıcı düzenleyici rejimler tarafından engellenebilir.
  • Mali Kısıtlamalar: Blockchain’i uygulamak, sıklıkla altyapı kurulumu, yazılım geliştirme ve sürekli bakım ile ilgili harcamalar dahil olmak üzere büyük miktarda fon harcaması gerektirir. Gelişmekte olan ülkelerde kaynak kıtlığı ve bütçe kısıtlamaları nedeniyle blockchain girişimleri için nakit tahsis etmek zor olabilir.
  • Benimseme ve Güven: Blockchain’in temelleri ademi merkeziyetçilik ve güvendir. Bazı gelişmekte olan ülkelerde dijital teknolojiye güven eksikliği veya blok zincirinin avantajları hakkında şüphe olabilir.
  • ölçeklenebilirlik: Yüksek hacimli işlemlerin yönetilmesi söz konusu olduğunda, blok zinciri ağları, özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi halka açık blok zincirleri, ölçeklenebilirlik sorunları yaşar. Bu ölçeklenebilirlik sorunu, nüfusun genişlediği ve dijital hizmetlere yönelik artan bir talebin olduğu gelişmekte olan ülkelerde özellikle önemli olabilir.

Bankacılık İmkanları

Dünyanın birçok yerinde bireyler bankacılık hizmetlerine kolay ulaşamamaktadır. Blockchain teknolojisi ile, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, aksi takdirde fırsat bulamayacakları bankacılık hizmetlerine erişebilirler. Özellikle, kolayca erişilebilen standart bankaların bulunmadığı gelişmekte olan ekonomilerdeki bireyler, bu hizmetlere erişmek için blockchain teknolojisinden yararlanabilir. Belirli bir uygulama, ülkeler arasında ve büyük ücretler ve gecikme süreleri olmaksızın anında para transferleri için blok zincirinin kullanılmasıdır.

Blockchain ayrıca finansal işlemlerin doğruluğunu koruyan görünür, geçirimsiz bir defter sunar. Bu, bankacılık sektöründe sıklıkla meydana gelen dolandırıcılık, yolsuzluk ve diğer suiistimal olaylarını azaltabilir. Gelişmekte olan ülkeler, blok zincirinin değişmezliğini ve şeffaflığını kullanarak bankacılık sistemlerinin güvenliğini ve güvenilirliğini artırabilir, kullanıcı güvenini artırabilir.

Son olarak, gelişmekte olan ekonomilerde, özellikle yerleşik kredi geçmişi olmayanlar için, krediye erişim sıklıkla kısıtlanmaktadır. Blockchain, kredi değerliliğini değerlendirmek için işlem kayıtları ve ödeme geçmişleri dahil olmak üzere alternatif veri kaynaklarını kullanan merkezi olmayan kredi puanlama sistemleri geliştirmeyi mümkün kılabilir. Bu, insanlara ve şirketlere, blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulan kredi profillerine dayalı olarak kredi ve kredi olanakları alma fırsatları yaratabilir.

Eylül 2021’de El Salvador, Bitcoin’i yasal ödeme yapan ilk ülke oldu. O zamandan beri yapılan bir çalışmada, tüm satışların yalnızca %5’i ülkenin Chivo Cüzdanı aracılığıyla bitcoin ile ödendi.

Gelişmekte Olan Ülkelerde Blockchain Örnekleri

Hindistan

Hindistan’da, bir blockchain yazılım firması olan ConsenSys Ventures, Hindistan hükümetinin politika düşünce kuruluşu olan Ulusal Dönüşüm Hindistan Kurumu (NITI) Aayog ile bir arazi tapusu projesinde blockchain’i uygulamak için çalıştı. ConsenSys Ventures ayrıca Andhra Pradesh eyalet hükümeti ile arazi mülkiyeti, tedarik zincirleri ve sağlık kayıtları da dahil olmak üzere teknolojisinin bir dizi kullanımı için bir anlaşma imzaladı.

Afrika

IBM, Kenya’da satıcı firmalara mikro finans kredileri sağlamak için Afrika’daki kiosklar ve yemek tezgahları için işletmeler arası bir lojistik platformu olan Twiga Foods ile ortaklık kurdu. Bu krediler, satıcıların daha fazla envanter satın almasına ve yönetmesine yardımcı olmayı amaçlıyordu. IBM’in katkısı, gıda satıcılarının kredibilitesini belirleyebilecek, blockchain özellikli bir borç verme platformu oluşturmaktı.

Nijerya’da, nehir kuşağını temizleme çabalarının sürdüğü Nijer Nehri boyunca toksin seviyelerini izlemek için blockchain teknolojisi kullanıldı. Bu projeleri finanse eden uluslararası kuruluşlar, raporlama gereksinimlerinin bir parçası olarak bu verilere güvenmektedir.

Haiti

Son on yılda meydana gelen kasırga ve deprem hasarının kurbanı olan Haiti de blok zincirden yararlanmaya devam ediyor.

Haiti hükümeti, blockchain teknolojisinin mülk işlemlerini, oylamayı, fikri mülkiyeti ve bürokrasinin diğer yönlerini kaydetmek ve kaydetmek için kullanılabileceğini öne sürdü. 2019’da La Banque de la République d’Haïti, Haiti Gourde’nin dijital bir versiyonunu oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanan bir pilot program düşündüğünü duyurdu. Bu projenin amacı, yerel ödemeler sistemini iyileştirmek ve Haiti’de finansal katılımı teşvik etmek olacaktır.

Geçtiğimiz birkaç yılda, Haiti’deki İş Geliştirme ve Yatırım (BDI) projesi binlerce üreticiye yardımcı oldu. BDI projesi, Haiti’nin 2010 depreminden sonra yeniden yapılanma çabalarını desteklemek için tasarlandı, ancak doğal afetler, COVID-19 salgını, Başkanın öldürülmesi, sosyo-politik huzursuzluk nedeniyle sokağa çıkma yasağı ve çete kaynaklı olaylar nedeniyle çabalarını iki katına çıkarmak zorunda kaldı. güvensizlik

Özel sanayi bölgelerinin oluşturulması yoluyla özel sektör yatırımını çekmeyi amaçlayan proje, daha sonra mevcut yüksek kaliteli tarım ürünlerinin ihracatını kolaylaştırmaya yöneldi. Çiftçilerin daha yüksek fiyatlar elde etmesini sağlamak için proje, üçüncü taraf hizmet sağlayıcıların kapasitelerinin geliştirilmesine yardımcı oldu, onlara standart işletim prosedürleri sağladı, kaliteli nakliye ve lojistik hizmetlerine erişim sağladı ve onlara işletme sermayesi sağladı. Tüm proje, izlenebilirlik için bir blockchain çözümüne dayanıyordu ve ödemeler geliştirildi ve çiftçilere doğrudan ödeme yapılmasına izin verildi.

Gelişen Ekonomilerde Blockchain Teknolojisinin Geleceği

Yatırım bankası Tellimer’de (eski adıyla Exotix) eski küresel araştırma, analitik ve veri başkanı Paul Domjan’a göre, gelişmekte olan ülkeler blockchain teknolojisinden en umut verici yararlananlar. “Latin Amerika, Sahra Altı Afrika ve Güney Asya’daki sınır pazarları çok geride kaldığı için” diyor. [in the area of ownership recording]en iyi performans gösteren ekonomilerin yarısından daha az ortalama performansla,” blok zincirinin faydaları için hazırlar.

Uluslararası Af Örgütü program direktörü Mark Dummett, blok zincirinin gelişmekte olan ülkeleri rahatsız eden bu ve diğer sorunları ele alma çabalarına entegre edilmesine ihtiyatlı desteğini dile getirerek, “Politik ve ekonomik sorunlara teknolojik çözümler konusunda dikkatli olmalısınız, ancak blok zincir Yardım et. Biz buna karşı değiliz.”

Blockchain Teknolojisi Gelişmekte Olan Ülkelerde Yolsuzluğun Azaltılmasına Nasıl Katkıda Bulunabilir?

Blockchain teknolojisi, şeffaf ve kurcalamaya karşı korumalı sistemler sağlayarak gelişmekte olan ülkelerde yolsuzluğun azaltılmasına katkıda bulunabilir. Merkezi olmayan ve doğrulanabilir kayıt tutmayı mümkün kılarak, yolsuz uygulamaların fark edilmemesini zorlaştırabilir. Örneğin, blok zincir tabanlı tapu kayıtları, mülk sahipliğini ve işlemlerini güvenli bir şekilde kaydederek arazi ile ilgili yolsuzluğu azaltabilir.

Gelişmekte Olan Ülkelerde Blockchain Teknolojisini Uygulamanın Zorlukları ve Fırsatları Nelerdir?

Gelişmekte olan ülkelerde blockchain teknolojisinin uygulanmasındaki zorluklar arasında sınırlı internet bağlantısı, teknik uzmanlık eksikliği ve düzenleyici belirsizlikler yer alıyor. Başarılı bir uygulama için hükümetleri, özel sektör kuruluşlarını ve uluslararası kuruluşları içeren işbirlikçi çabalar şarttır.

Blockchain Gelişmekte Olan Ülkelerde Kamu İhale Süreçlerinde Şeffaflığı Nasıl Artırabilir?

Blockchain, tedarik yaşam döngüsünün her aşamasını kaydederek, bütünlüğü sağlayarak ve dolandırıcılık riskini azaltarak gelişmekte olan ülkelerde kamu alım süreçlerinde şeffaflığı artırabilir. Akıllı sözleşmeler, satın alma kurallarına uygunluğu otomatikleştirebilir ve uygulayabilir ve merkezi olmayan platformlar, işlemlerin gerçek zamanlı olarak izlenmesini ve doğrulanmasını sağlayarak adil rekabeti ve hesap verebilirliği teşvik edebilir.

Gelişmekte Olan Ülkelerde Yaygın Blockchain Kabulünün Potansiyel Riskleri ve Zorlukları Nelerdir?

Gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak blok zinciri benimsemenin potansiyel riskleri ve zorlukları arasında yasal belirsizlikler, ölçeklenebilirlik sorunları, siber güvenlik tehditleri ve dijital uçurum yer alıyor. Bu zorlukların üstesinden gelmek, destekleyici düzenleyici çerçeveler oluşturmayı, altyapıya yatırım yapmayı ve dijital okuryazarlığı teşvik etmeyi gerektirir.

Alt çizgi

Yukarıda listelenen uygulamaların yanı sıra, blockchain destekçileri, bu ülkelerdeki devlet hizmetlerinin dağıtımını artırabileceğine, kimlik hizmetlerinin sağlanmasına yardımcı olabileceğine ve hatta ifade özgürlüğünü ve yolsuzlukla mücadele faaliyetlerini geliştirmeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.