DOLAR 21,1396 0.86%
EURO 22,7015 0.83%
ALTIN 1.320,780,60
BITCOIN 566871-0,14%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

House, Fentanil İle İlgili İlaçlar İçin Cezaları Kalıcı Hale Getiren Yasa Tasarısını Kabul Etti
  • Gazete Kocaeli
  • Siyaset
  • House, Fentanil İle İlgili İlaçlar İçin Cezaları Kalıcı Hale Getiren Yasa Tasarısını Kabul Etti

House, Fentanil İle İlgili İlaçlar İçin Cezaları Kalıcı Hale Getiren Yasa Tasarısını Kabul Etti

ABONE OL
26 Mayıs 2023 06:23
House, Fentanil İle İlgili İlaçlar İçin Cezaları Kalıcı Hale Getiren Yasa Tasarısını Kabul Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temsilciler Meclisi Perşembe günü kalıcı sert cezalar ve fentanil ile ilgili uyuşturucular üzerinde sıkı kontroller sağlayacak bir yasa çıkardı ve her iki tarafın da Amerika’nın en acil uyuşturucusu olarak gördüğü uyuşturucuyla mücadelenin siyasi zorluklarını yansıtan bir oylamada çok sayıda Demokrat neredeyse tüm Cumhuriyetçilere katıldı. kriz.

289’a karşı 133 oyla onaylanan yasa tasarısı, fentanil ile ilgili ilaçları, yüksek oranda bağımlılık yapan, tıbbi olmayan kimyasallar için ağır hapis cezalarını zorunlu kılan ve şimdi sonunda sona erecek olan bir atama olan Çizelge I kontrollü maddeler olarak kalıcı olarak listeleyecek. 2024.

İki partili oylama, Cumhuriyetçiler ve sağlam bir Demokratlar bloğu arasında, fentanil ile ilgili ilaçlar için cezaların sertleştirilmesinin krize federal tepkinin gerekli bir bileşeni olduğu konusunda anlaşmayı yansıtıyordu. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 2022’de kabaca 75.000 sentetik opioid aşırı doz ölümü meydana geldi ve ana suçlu fentanil oldu.

Temsilciler Meclisi’nde konuşan Virginia Cumhuriyetçi Temsilcisi Morgan Griffith, “Üzerinde anlaştığımız ve kötü adamları durdurmaya yardımcı olan bu yasa tasarısını ilerletmek için oy kullanmalıyız” dedi. “Fentanil analogları kalıcı olarak Çizelge I yapıldığında, Kongre bunu inşa edebilir ve yasa dışı krizle başa çıkabilir.”

Ancak bunu yapmanın sonuçları konusunda derin bölünmeler var ve bu da yasanın kaderini Demokratların önderliğindeki Senato’da belirsiz hale getiriyor.

Halk sağlığı ve medeni haklar gruplarının yanı sıra birçok Demokrat, fentanil ile ilgili ilaçlara verilen sert cezaların hapsedilme oranlarını artırdığını ve beyaz olmayan insanları orantısız bir şekilde etkilediğini belirtiyor. Onları daha fazla kriminalize etmenin krizi yalnızca daha da kötüleştireceğini savunuyorlar ve daha iyi halk eğitimi, daha fazla bağımlılık tedavisi ve kurtarma hizmetlerinin yanı sıra aşırı dozu önleme dahil olmak üzere bir halk sağlığı müdahalesi çağrısında bulundular.

Geçen hafta Beyaz Saray, Meclis tasarısını desteklerken, Kongre’nin yalnızca maddenin ölüm veya ciddi bedensel yaralanmayla bağlantılı olabileceği durumlarda uygulanacak daha dar zorunlu asgari cezalar da dahil olmak üzere diğer tavsiyelerini dikkate almasını istedi.

Ancak Perşembe günü Meclis katında, Enerji ve Ticaret Komitesinin en üst düzey Demokratı New Jersey Temsilcisi Frank Pallone Jr. bir halk sağlığı krizinin.”

Bay Pallone, “Uyuşturucuya karşı bu savaş – zorunlu ceza, herkesi hapsetme – işe yaramadı” dedi. “Diğer ilaçlarda işe yaramadı.”

Yine de, bazıları rekabetçi bölgelerden olan büyük bir Demokrat grubu, Cumhuriyetçilerin partilerini zayıf olarak göstermeye çalıştıkları bir zamanda sentetik opioid kriziyle mücadele etmek için çalıştıklarını göstermek için önlemi desteklemek için sıraya girdi. sorun.

Parti sınırlarını aşan ve tasarıyı destekleyen 74 Demokrattan biri olan Minnesota Temsilcisi Angie Craig, “burada mükemmelin iyinin düşmanı olmasına izin vermeyeceğini” söyledi.

Perşembe günkü yasa tasarısına dikkat çeken Bayan Craig, “Elimizde bir Amerikan krizi var ve bence Beyaz Saray’dan gördüğünüz şey, bunun bir kriz olduğunu kabul etmeleri,” dedi. Senato’da ne olacağını göreceğiz.”

Tartışma, sentetik opioid krizinin, Çin’den gelen artan tehditlerin nasıl ele alınacağı ve sınır güvenliği konusunda sert bir soğukluk gibi diğer siyasi içerikli politika savaşlarında belirgin bir şekilde yer aldığı Kongre’de fentanil konusunda oynanan en son ve en odaklı mücadeleydi. ve göç. Özellikle Cumhuriyetçiler, bu tür uyuşturucuların büyük bir kısmının giriş limanlarından getirilmesine rağmen, ülke genelinde fentanile bağlı ölümlerdeki artışı, göçü kısıtlamak ve iç güvenlik sekreteri Alejandro N. Mayorkas’ı görevden almak için bir neden olarak sık sık gösterdiler. ABD vatandaşları tarafından.

Şu anda Çizelge I kapsamında, 10 gram fentanil analoğu kaçakçılığı yaparken yakalanan bir kişi en az beş yıl hapis cezası alırken, 100 gram taşıyan bir kişi en az 10 yıl hapis cezası alacaktır. Ancak uzmanlara göre mevzuat, “fentanil ile ilgili bir maddeyi” tanımlama biçimi nedeniyle bu eşikleri daha da aşağı çekecektir; öyle ki, 10 gramlık bir numunede eser miktarda fentanil analoğu görünse bile, tetikleyecektir. beş yıllık zorunlu asgari ceza.

Uyuşturucuyla Mücadele İdaresine göre, bazı fentanil analogları ile birkaç miligram ölümcül bir doz olabilir.

Mevzuat, hali hazırda başka bir yerde listelenen ilaçlar için – federal olarak onaylanmış çeşitli ilaçların bir bileşeni olarak Çizelge II’de görünen fentanilin kendisi gibi – ve potansiyel yararlı kullanım için fentanil analoglarını araştıran kurumlar için istisnalar getirmektedir.

Ancak Demokratlar, tasarının daha sonra faydalı olduğu anlaşılan fentanil ile ilgili ilaçların listeden çıkarılması veya ilgili suçlardan hüküm giymiş kişilerin cezalarının düşürülmesi veya kaldırılmasına yönelik herhangi bir talimat içermediği yönündeki endişelerini dile getirdi.

Şimdiye kadar Senato’daki eşlik eden bir yasa tasarısı yalnızca Cumhuriyetçilerin desteğine sahipti ve Demokrat liderler, üyelerinin kaçının çabayı destekleyebileceğinden emin değillerdi – özellikle de Beyaz Saray’ın bunu destekleyen açıklamasından sonra.

İdare, fentanil ile ilgili ilaçların kalıcı Çizelge I tanımının, zorunlu asgari cezaların daha dar uygulamasıyla birleştirilmesini ve ayrıca tıbbi özellikleri olduğu keşfedilen fentanil ile ilgili ilaçların listeden çıkarılması ve ilgili herhangi bir cezai cezanın azaltılması veya kaldırılması için bir mekanizmanın birleştirilmesini önermiştir. . Ayrıca, kalıcı planlamanın araştırmayı, medeni hakları ve fentanil analoglarının yasa dışı üretimini ve kaçakçılığını nasıl etkileyeceği konusunda bir çalışma yapılması çağrısında bulundu.

Bu tekliflerin çoğu, halen Kongre’de beklemede olan iki partili yasa tasarılarına dahil edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.