DOLAR 21,1396 0.86%
EURO 22,7015 0.83%
ALTIN 1.320,780,60
BITCOIN 566871-0,14%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bugünün Mortgage Oranları Arttı mı, Düştü mü?  Çelişkili Başlıkları Anlamlandırmak
  • Gazete Kocaeli
  • Ekonomi
  • Bugünün Mortgage Oranları Arttı mı, Düştü mü? Çelişkili Başlıkları Anlamlandırmak

Bugünün Mortgage Oranları Arttı mı, Düştü mü? Çelişkili Başlıkları Anlamlandırmak

ABONE OL
26 Mayıs 2023 04:57
Bugünün Mortgage Oranları Arttı mı, Düştü mü?  Çelişkili Başlıkları Anlamlandırmak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni bir ipotek veya yeniden finanse edilen bir kredi pazarındaysanız, ne zaman kilitleneceğinize karar vermek için oranları izleyerek zaman harcarsınız. Ne yazık ki, farklı haber başlıkları farklı alıntılar yaptığından, ipotek oranı trendlerini takip etmek her zaman kolay değildir. ortalamalar.

Bugün güzel bir örnek. Bu sabah yayınladığımız günlük ipotek oranları incelememizde, ortalamaların düştüğünü bildirdik. Başlığımızda “faizler düşüyor” haberi vardı. Ve doğru: Amiral gemisi 30 yıllık sabit oranlı ipotek ortalaması, en son günlük okumada (Çarşamba günkü borç veren oranlarını temsil ediyor) neredeyse yüzde onda bir düştü.

Ancak, bizim hikayemizden biraz sonra diğer birçok satış noktasında ipotek haberlerini görseydiniz, ipotek oranlarının tırmandığını söyleyen çok sayıda manşet görürdünüz. Peki ne veriyor?

Cevap Freddie Mac ile ilgili ve ortalamasının neden bu kadar geniş çapta rapor edildiğini ve neden bazen Investopedia ortalamalarımızdan görünüşte zıt bir hikaye anlatabildiğini açıklayacağız.

Temel Çıkarımlar

  • Haber medyası ipotek oranı eğilimleri hakkında rapor verdiğinde, bir dizi farklı oran ortalamasından alıntı yapılır.
  • Bu, çelişkili görünen manşetlere yol açabilir veya en azından ipotek oranı gözlemcileri için kafa karışıklığına neden olabilir.
  • Freddie Mac, 1971’e kadar uzanan tarihsel veritabanının benzersiz olması nedeniyle, 30 yıllık sabit oranlı krediler için en yaygın olarak kote edilen ortalamadır.
  • Ancak Freddie Mac, oran ortalamasını yalnızca haftada bir, Perşembe günleri hesaplar ve yayınlar.
  • Investopedia’nın ipotek oranı ortalamaları günlük olarak hesaplanır ve tipik ipotek oranı müşterisi için daha güncel ve gerçekçi bir kıyaslama sağlar.

Freddie Mac Mortgage Oranı Ortalamalarını Nasıl Hesaplıyor?

Freddie Mac veya Federal Ev Kredisi Mortgage Şirketi, ipotek oranı izlemenin büyükbabasıdır. 1970 yılında Kongre tarafından yetkilendirilen Freddie Mac, 1971 yılına kadar uzanan, rakipsiz bir ipotek oranı ortalamaları tarihsel veri tabanına sahiptir. Oranları ve ortalamaları yayınlayan başka hiçbir kuruluş, Freddie Mac’in 50 yılı aşkın geçmişine yaklaşamaz.

Ancak Freddie Mac, tarihsel piyasayı köşeye sıkıştırmış olsa da, güncel bir barometre olarak ona güvenmek, dikkatli ipotek oranı gözlemcisi için arzulanan bir şey bırakıyor. Bunun nedeni, Freddie Mac ortalamalarının yalnızca haftada bir kez derlenmesi ve bugün olduğu gibi Perşembe günleri gün ortasında yayınlanmasıdır. (Perşembe federal tatil olduğunda, serbest bırakma Çarşamba’ya ertelenir.)

Metodolojisi yıllar içinde değişmiş olsa da, Freddie Mac’in şu anki hesaplaması, kredi verenleri Perşembe gününden sonraki Çarşamba gününe kadar araştırmayı içeriyor;

Bu, yalnızca bugünün ve bir hafta öncesinin ortalamasını aldığınız anlamına gelmez, aynı zamanda ortalamanın geçen Perşembe, artı Cuma ve toplam beş gün boyunca olan oranları içerdiği anlamına gelir. Bu günlerin her birinde, oran eğilimi bir önceki günden farklı hareket edebilir. Yani ortalama gerçekten beş günlük etkinliğin bir bileşimidir.

Buna ek olarak, Freddie Mac, başvuranın kredi puanına veya herhangi bir indirim puanının ödenip ödenmeyeceğine (ipotek puanları borçluların daha düşük bir kredi oranını sabitlemek için daha fazla peşin ödeme yapmasına olanak tanır) ilişkin segmentasyon olmaksızın borç verenlere oranlarını araştırır.

Investopedia’nın Ortalamaları Nasıl Daha Anlamlı Bir Anlık Görüntü Sağlar?

Investopedia’nın ipotek oranları kapsamını takip ediyorsanız, ortalamalarımızın günlük olarak yayınlandığını bilirsiniz. Bu, örneğin, üç günlük artışın ardından iki günlük düşüşün olduğu bir haftada, tüm hikayenin yalnızca haftadan haftaya bir görünüm yerine günden güne aktarılacağı anlamına gelir.

Yeni veya yeniden finanse edilen bir kredi için bir oranı sabitlemek istediğinizde günler önemlidir. Dolayısıyla, oranların üç veya dört gün önce değil, şimdi nasıl hareket ettiğini görebildiğinizde, bunun büyük bir yardımı olabilir. Ayrıca, bir sonraki Perşembe gününü beklemek yerine, hafta içi her sabah trenddeki bir sonraki taksiti görebileceğiniz anlamına gelir.

Investopedia’nın ortalamalarının ardındaki kriterler ise, ülkenin en büyük 200 kredi kuruluşu tarafından bir önceki gün sağlanan oranlara dayanmaktadır. Ek olarak, dahil edilen krediler, oranı aşağı çekecek herhangi bir indirim puanı içeremez ve dahil edilen başvuru sahipleri 700-760 arasında iyi bir kredi notuna sahiptir. Yukarıda bahsedildiği gibi, Freddie Mac’in ortalaması, kredileri ortalamasında bu kriterlerden herhangi biri ile sınırlamaz.

Sonuç olarak, Investopedia’nın günlük ortalamaları, tipik bir borçlu için daha gerçekçi ölçütler olarak kabul edilebilir, ancak bildirilen 30 yıllık ortalama, zıt metodolojileri nedeniyle genellikle her zaman Freddie Mac’in ortalamasından daha yüksek olacaktır.

Peki Bugün ve Bu Hafta Mortgage Oranlarında Gerçekten Ne Oldu?

Bugünkü düşüşe kadar, Investopedia’nın 30 yıllık oran ortalaması art arda sekiz piyasa günü yükselmişti. Dolayısıyla, amiral gemisi ortalaması bugün dokuz baz puan gerilese de, bir hafta öncesine göre 35 baz puan artarak %7,01’den %7,36’ya yükseldi.

Ayrıca, dünkü okumanın Investopedia ortalamasının Salı günü 21 baz puanlık cesur bir sıçramanın ardından %7.45 ile altı ayın en yüksek seviyesine ulaştığını göstermesi de dikkat çekicidir. Bu, ortalamayı geçen Ekim ayında ulaşılan 20 yıllık zirvenin sadece sekizde biri içinde aldı.

Bunun ışığında, bugünkü Freddie Mac raporunun ortalama 18 baz puan artmasıyla kayda değer bir artış göstermesi mantıklı. Hesaplamaları dün yapılmış olsaydı, tırmanış büyük olasılıkla daha güçlü olacaktı, ancak bunun yerine son geri çekilmeyle biraz hafifletildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.