DOLAR 21,1670 0.93%
EURO 22,6902 0.91%
ALTIN 1.320,620,58
BITCOIN %
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bir Birikim Hesabı Nasıl Kapatılır

Bir Birikim Hesabı Nasıl Kapatılır

ABONE OL
26 Mayıs 2023 01:32
Bir Birikim Hesabı Nasıl Kapatılır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir banka hesabını kapatmak, genellikle çevrimiçi olarak, yerel şubenizde, telefonla veya belirli bir form göndererek yapılabilecek hızlı bir işlemdir. Bankacılık ihtiyaçlarınız veya mali durumunuz değiştikçe, kendinizi bunu yapmaya ihtiyaç duyarken bulabilirsiniz.

Bazen insanlar tüm hesaplarını kapatabilir ve farklı bir bankaya taşıyabilir. Ancak diğer durumlarda, mevcut bankanızla ilişkinizi sürdürmek ve yalnızca tasarruf hesabınızı kapatmak isteyebilirsiniz. Bunun nasıl yapıldığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Temel Çıkarımlar

 • Daha iyi bir faiz oranı elde etmek, ücretlerden kaçınmak ve daha fazlası dahil olmak üzere bir tasarruf hesabını kapatmanız için birçok neden vardır.
 • Bir tasarruf hesabını kapatmak, genellikle parayı hesabınızdan aktarmayı ve kapatmak için bankanızla iletişime geçmeyi içeren basit bir işlemdir.
 • Etkin olmayan bir hesaba sahip olmak veya hesap sahibinin vefat etmesi dahil olmak üzere bazı durumlar hesabınızın kapatılmasını zorlaştırabilir.
 • Birikim hesabınızı kapatmadan önce, iletişim bilgilerinizi güncellediğinizden, otomatik işlemleri iptal ettiğinizden, banka ekstrelerinizi indirdiğinizden ve çek defterlerini veya banka kartlarını imha ettiğinizden emin olun.

Neden Bir Birikim Hesabı Kapatılır?

Tasarruf hesabınızı kapatmaya karar vermenizin birkaç nedeni olabilir. Bazı durumlarda, belirli bir bankadaki tüm hesaplarınızı kapatıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu zaman birisinin bankayla bağlarını tamamen koparmadan sadece tasarruf hesabını kapatmak istediği bir durum vardır.

Bir tasarruf hesabını kapatmanızın bazı nedenleri şunlardır:

 • Tasarruflarınızdan daha iyi bir faiz oranı elde etmek istiyorsunuz.
 • Birden fazla tasarruf hesabınız var ve bunları konsolide etmek istiyorsunuz.
 • Daha iyi mobil özelliklere sahip bir çevrimiçi bankaya geçmek istiyorsunuz.
 • Mevcut bankanız, kaçınmak istediğiniz tasarruf hesaplarından ücret alıyor.
 • Tamamen yeni bir bankaya geçiyorsunuz.

Paranızı farklı bir tasarruf hesabına aktarabilir ve mevcut hesabınızı açık tutabilirsiniz, ancak bu her zaman bir seçenek değildir. Bazı bankaların minimum bakiye gereksinimleri vardır, yani hesaptaki tüm paranızı çekerseniz artık hesabı açık tutamazsınız.

Bir Birikim Hesabı Nasıl Kapatılır

Bir tasarruf hesabını kapatmak genellikle basit bir işlemdir. İşte uygulamanız gereken adımlar:

 1. Yeni bir tasarruf hesabı açın: Paranızı aktarabileceğiniz başka bir tasarruf hesabınız yoksa, muhtemelen mevcut tasarruf hesabınızı kapatmadan önce bir tane edinmek isteyeceksiniz.
 2. Hesaptan para transferi: Mevcut tasarruf hesabınızdan yeni hesabınıza (veya parayı taşıdığınız mevcut bir hesaba) bir transfer başlatın. Parayı nasıl transfer ettiğinize bağlı olarak bu işlem birkaç gün sürebilir.
 3. Bankanızla iletişime geçin: Hesabınızı kapatmak için bankanızla iletişime geçmeniz gerekecek. Kullandığınız bankaya bağlı olarak yerel bir şubeye gidebilir, müşteri hizmetlerini arayabilir, mektup gönderebilir veya çevrimiçi olarak hesabınızı kapatabilirsiniz.
 4. Gerekli belgeleri tamamlayın: Bazı durumlarda, banka hesabınızı kapatmak için bir mektup veya form göndermeniz gerekebilir. Örneğin, Bank of America, bakiyesi 25.000 dolardan fazla olan hesapları kapatmak için noter tasdikli bir yazı talep ediyor.

Not

Bazı bankalar, hesabınızı çevrimiçi panonuz aracılığıyla kapatmanıza izin verebilir, ancak çoğu, gerçekten bir müşteri hizmetleri temsilcisiyle konuşmanızı gerektirir.

Bireysel tasarruf hesabını kapatmak için yukarıdaki adımlar genellikle yeterli olmakla birlikte, ek adımlar gerektirebilecek bazı özel durumlar vardır.

Etkin Olmayan Hesaplar

Etkin olmayan veya atıl durumda olan bir tasarruf hesabınız varsa (bu, hesabı bir yıl veya daha uzun süredir kullanmadığınızda olabilir) kapatmak daha zor olabilir. Hesabı basitçe kapatabilmek yerine, kapatma işlemine devam etmeden önce hesabı yeniden etkinleştirmek için bankayla iletişime geçmeniz gerekebilir.

Hesabınızla üç ila beş yıl boyunca hiçbir işlem yapmazsanız, terk edilmiş veya sahiplenilmemiş olarak kabul edilebilir. Bu durumda, hesap kapatılabilir ve içindeki para eyaletinizin sahipsiz mülk programına gönderilebilir.

Fazla Çekilmiş Hesaplar

Fazladan çekilen bir hesap, hesabınızda olduğundan daha fazlasını harcadığınız veya hesabınızı negatif bir tutara getiren tahakkuk eden ücretler nedeniyle negatif bakiyeye sahip bir hesaptır. Çoğu durumda, bakiyesi fazla olan bir hesabı kapatamazsınız. Bunun yerine, bakiyeyi sıfıra getirmeniz ve ardından kapatmaya devam etmeniz gerekecek.

Ölen Sahip Hesapları

Vefat eden bir kişinin banka hesabını kapatmak için öncelikle bunu yapmaya yetkiniz olduğunu kanıtlamanız gerekir. Hesapta ortak sahip olarak listeleniyorsanız bunu yapmak en kolayıdır, çünkü bir ölüm belgesi göstererek ölen sahibin hesabından çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

Banka hesabında ortak sahibin bulunmadığı durumlarda, muhtemelen bir ölüm belgesi sağlamanız gerekecektir. Mirasın vasisi olduğunuzu ve merhum adına hesabı kapatma yetkisine sahip olduğunuzu gösteren yasal bir belgeye de ihtiyacınız olabilir.

Emlak resmi bir veraset sürecinden geçmiyorsa ve bir vasi gerektirmiyorsa, belirli eyaletlerde küçük bir emlak beyanı sağlayabilirsiniz.

Ortak Hesaplar

Ortak hesap, birden fazla sahibi olan hesaptır. Bankanıza ve hesabı nasıl kapattığınıza bağlı olarak, her iki hesap sahibinin de kapatması gerekebilir.

Hesabı şahsen kapatıyorsanız, bir banka her iki malikin de hazır bulunmasını isteyebilir. Veya hesabı posta yoluyla kapatıyorsanız, mektubu ikinizin de imzalaması gerekebilir. Ancak diğer durumlarda, bir hesap sahibi diğerinin izni olmadan hesabı kapatabilir.

Saklama Hesapları

Velayet hesabı, reşit olmayan bir kişi adına bir yetişkinin açtığı hesaptır. Hesabı açan kişi, hesabın sorumlusu olarak hizmet eder ve lehdar reşit olana kadar (eyalete bağlı olarak 18 ile 25 arasında) hesabın tam kontrolüne sahiptir.

Bir saklama hesabına para yatırdıktan sonra geri alamazsınız. Çocuğa geri alınamaz bir hediyedir. Hesabı kapatmak ve parayı kendi banka hesabınıza taşımak sizi yasal olarak zor durumda bırakabilir. Ancak, parayı farklı bir finans kurumundaki saklama hesabına taşıyabilirsiniz. Ayrıca, böyle bir hesabın lehtarıysanız ve reşit olduysanız, parayı çekebilir ve hesabı kapatabilirsiniz.

Her finans kuruluşunun saklama hesaplarını kapatma veya para transferi için farklı bir süreci olduğundan, süreci başlatmak için kendi bankanızla iletişime geçmeniz gerekir.

Bir Birikim Hesabını Kapatmak İçin İpuçları

Birikim hesabınızı kapatmayı planlıyorsanız, hesap kapatıldıktan sonra atmanız gereken birkaç adım daha vardır.

Çek Defterlerini veya Banka Kartlarını Yok Etme

Kapatmakta olduğunuz tasarruf hesabı için herhangi bir çek defteriniz, banka kartınız veya ATM kartınız varsa, bunları imha ettiğinizden emin olun. Birisinin bunları bulup kullanması konusunda endişelenmenize gerek yoktur, ancak yanlışlıkla çek yazmaktan veya artık aktif olmayan bir hesaptan kart kullanmaya çalışmaktan kaçınabilirsiniz.

Banka Ekstrelerinizi İndirin

Hesabınız kapatıldıktan sonra, eski banka hesap özetlerinize erişemeyebilirsiniz (gerçi bazı bankalar bunları belirli bir süre boyunca saklar). Hesabınızı kapatmadan önce, başvurmanız gerekebileceğinden önceki banka hesap özetlerini indirin.

İletişim bilgilerini güncelle

Hesabınız kapalıyken bile, bankanın size vergi formları da dahil olmak üzere önemli belgelerle ulaşmasını sağlamak istiyorsunuz. Hesabınızı kapatmadan önce, posta adresinizin ve diğer iletişim bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz.

Otomatik İşlemlerinizi Güncelleyin

Doğrudan para yatırma, planlanmış transferler veya çevrimiçi fatura ödemeleri dahil olmak üzere ayarlanmış herhangi bir otomatik işleminiz varsa, bunları iptal etmek isteyeceksiniz.

En iyi senaryo, otomatik işlemin gerçekleşmemesidir. Ancak, tasarruf hesabına doğrudan para yatırmanız varsa, maaş çekinizi almakta gecikme yaşayabilirsiniz. Ve bu tasarruf hesabını faturalar için kullanırsanız, ödeme yapılamadığında gecikme ücreti alabilirsiniz.

Bir Birikim Hesabını Kapatmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Genellikle bir tasarruf hesabının kapatılmasıyla ilişkili bir ücret olmaz. Ancak, yakın zamanda açtığınız bir hesabı kapatıyorsanız, bankanız veya kredi birliğiniz bir ücret talep edebilir.

Bir Tasarruf Hesabını İstediğiniz Zaman Kapatabilir misiniz?

Çoğu durumda, tasarruf hesabınızı istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Ancak, hesabınızda fazla para varsa veya hesaptan ücret borcunuz varsa kapatamayabilirsiniz.

Birikim Hesabını Kapatmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Banka hesabının sahibi siz olduğunuz sürece, hesabınızı kapatmak için yalnızca fotoğraflı kimlik göstermeniz yeterlidir. Aslında, hesabı çevrimiçi veya telefonla kapatıyorsanız, hiçbir belgeye ihtiyacınız olmayabilir. Ancak, bazı bankalar imzalı bir hesap kapatma belgesini doldurup göndermenizi isteyebilir.

Bir Birikim Hesabının Kapatılması Ne Kadar Sürer?

Bazı tasarruf hesapları hemen kapatılabilir. Ancak, hesap bakiyeniz olup olmadığına, temizlenmesi gereken işlemlere veya hesabınızı kapatmak için kullandığınız yönteme bağlı olarak işlem biraz daha uzun sürebilir.

Banka Hesabı Kapatmak Kredime Zarar Verir mi?

Genel olarak konuşursak, bir banka hesabını kapatmak kredinizi etkilemez. Banka hesapları, kredi raporunuzun bir parçası değildir. Ancak, eski bankanızda ödenmemiş ücretleriniz varsa ve bunları ödemezseniz, bunlar tahsilatlara gönderilebilir ve daha sonra kredi raporunuzda görünür ve kredi puanınızı düşürür.

Alt çizgi

Bir tasarruf hesabını kapatmak genellikle basit bir işlemdir, ancak bunu zorlaştırabilecek bazı durumlar vardır. İster daha iyi bir faiz oranı elde etmek için hesabı aktarın, ister aynı bankada başka hesaplar tutun, ister tüm hesaplarınızı farklı bir bankaya taşıyın, paranız için bir planınız olduğundan emin olun. Mevcut hesaplarınızı kapatmadan önce tüm paranın yeni hesabınıza başarıyla aktarıldığından emin olun.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.