Ana sayfa GÜNDEM Dernek Nasıl Kurulur?

Dernek Nasıl Kurulur?

Dernek kurabilmek için herhangi bir izin şartı gözetilmez. 18 yaşına erişmiş, medeni kanun tarafından verilen yetkilere sahip her birey dernek kurabilir.

66
0

Dernek kurabilmek için herhangi bir izin şartı gözetilmez. 18 yaşına erişmiş, medeni kanun tarafından verilen yetkilere sahip her birey dernek kurabilir. Bilinçsizce kurulan dernekler hukuki açıdan oldukça büyük sorunlara neden olur. 5253 sayılı dernek kanununda kurulacak olan dernekler için yasal kanun maddeleri yer alır.

Dernek Danışmanlığı Nedir?

3. Sektör statüsünde yer alan dernek danışmanlığı, dernek kurmak için gerekli olan en önemli hizmetlerdir. Minimum 7 birey bir araya gelir ve derneğin kurulacağı ilin en büyük mülkü idaresine gerekli evrakları teslim ederler. Evrakların teslim edilmesinden itibaren dernek kurulum aşaması başlar.

7 kişinin hangi amaçla bir araya geldiği son derece önemlidir. Dernek tüzüklerinde bu konularla ilgili detaylı bilgiler yer edinir. Dernek kurmak istiyorum diyenler mutlaka dernek tüzüğünü okumalıdır. Diğer bilgiler için de STK Hizmetler sitesinden yardım almak mümkündür.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dernek kurmak için gerekli belgeler, kuruluş bildirim formu, kurucu üyelerin imzaladığı tüzük metni, kuruluş belgesi ve karar örneği, yabancı kurucu üye var ise Türkiye’de yerleşim hakkının bulunduğu belge, kurucu üyelere ait ad, soyadı, yerleşim ve sicil belgeleri ve kiralanan binanın kontrat belgeleridir. Mutlaka istenen her belgeden 2 adet örnek alınmasında fayda vardır.

Belgeler tamamlandıktan ve tüm noktalarda uzlaşıldıktan sonra dernek kurulumu tamamlanır. STK Hizmetler sitesinden dernek nasıl kurulabilir konusunda detaylı bilgiye erişim vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here