Ana sayfa Gündem Fissür Neden Oluşur?

Fissür Neden Oluşur?

Fissür yani halkın bildiği şekilde makat çatlağı, makat bölgesindeki deride oluşan çatlak veya yırtıktır.

113
0

 

Fissür yani halkın bildiği şekilde makat çatlağı, makat bölgesindeki deride oluşan çatlak veya yırtıktır. Bu ciddiye alınması gereken bir hastalıktır ve kişinin özellikle makat bölgesinde aşırı bir ağrı ve yanma hissine kapılmasına yol açar. Özellikle oturmak, hareket etmek ve tuvalete çıkmak gittikçe zorlaşır. Bu sebeple fissür ertelenmemesi gereken ve anında tedavi olunması gereken bir hastalıktır.

Fissürün oluşması için de birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerden en ön plana çıkanı kabız ve ishal gibi durumlardır. Bunların yanı sıra Crohn hastalığı, cinsel temas, lösemi, hamilelik dönemi gibi sebepleri de fissürün sebepleri arasında göstermek mümkün olacaktır.

 

Fissür Tedavisi Süreci

Fissür tedavisi ameliyatlı ve ameliyatsız bir şekilde yapılabilir. Ameliyatlı yapılması hem sancılı olacak hem ameliyat sonrası da bazı riskleri beraberinde getirecektir. Bu riskleri incelemek gerekirse gaz ve dışkı tutamama gibi yan etkileri göstermek mümkün olacaktır. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalmak istemeyen kişiler için genel olarak ameliyatsız tedavi yöntemleri tercih etmektedir. Bu sayede hem ameliyat ağrısıyla karşı karşıya kalmamış olacaklar hem de ameliyatın dezavantajlarıyla da karşı karşıya kalmamış olacaklardır.

Fissür tedavisinde ameliyatsız olarak botulinum toksini ve fissürektomi tercih edilmektedir. Bu yöntemlerle birlikte kişi 10 dakika gibi kısa bir süre içinde fissür illetinden kurtulmuş olacaktır. Sadece bu 10 dakikada kurtulmak mesele değil aynı zamanda kişi günlük hayatına da kaldığı yerden devam edecek ve herhangi bir hareket kısıtlamasında bulunmak zorunda kalmayacaktır.

 

Makat Çatlağı Kendi Kendine Geçer Mi?

Makat çatlağı sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler bu sorunun kendi kendine çözülebileceği fikrine kapılırlar. Bu sebeple hastaneye gitmeyi erteleyip tedaviden kaçınırlar. Makat çatlağı ertelendiği vakit seviyesi daha da artan bir hastalıktır ve hiçbir şekilde kendi kendine geçmesi mümkün değildir. Bu sebeple makat bölgesinde ağrı ve yanma hissine kapılan herkes 1-2 gün içinde bu ağrı geçmediği sürece tedavi olmalıdır. Zaten artık tedaviler de 10 dakika gibi kısa bir sürede halledilmekte ve muayene ortamında yapılmaktadır. Eskisi gibi riskleri de barındırmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here