DOLAR 21,1325 0.83%
EURO 22,6285 0.73%
ALTIN 1.320,890,61
BITCOIN %
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yemin Tutucular Lideri Stewart Rhodes, 6 Ocak Davasında 18 Yıl Hapse Mahkûm Edildi
  • Gazete Kocaeli
  • Siyaset
  • Yemin Tutucular Lideri Stewart Rhodes, 6 Ocak Davasında 18 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

Yemin Tutucular Lideri Stewart Rhodes, 6 Ocak Davasında 18 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

ABONE OL
25 Mayıs 2023 20:01
Yemin Tutucular Lideri Stewart Rhodes, 6 Ocak Davasında 18 Yıl Hapse Mahkûm Edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aşırı sağcı Yemin Tutanlar milislerinin lideri Stewart Rhodes, 18 Ocak’ta Kongre Binası’na düzenlenen Trump yanlısı saldırıyı harekete geçirmede oynadığı rol nedeniyle kışkırtıcı komplo suçlamalarından hüküm giymesinden Perşembe günü 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 6, 2021.

Washington’daki Federal Bölge Mahkemesinde verilen ceza, Kongre Binası saldırısından kaynaklanan 1.000’den fazla ceza davası arasında şimdiye kadarki en ağır cezaydı ve terörizmin yasal tanımına uyduğu için artırılan ilk cezaydı.

Ayrıca, 6 Ocak olaylarıyla ilgili olarak fitne suçundan hüküm giymiş olan Oath Keepers ve bir diğer aşırı sağcı grup olan Proud Boys’un 10 üyesinden herhangi birine verilen ilk belge oldu.

58 yaşındaki Bay Rhodes için ceza, Ordu hizmeti, Capitol Hill’de bir görev ve Yale’den bir hukuk diploması içeren çalkantılı ve alışılmadık bir kariyerin sonuydu. Oath Keepers’ın kurucusu ve lideri olarak rolü, onu ilgi odağı haline getirdi ve şimdi, kalan günlerinin daha iyi bir parçası olması muhtemel olan şey için onu hapse gönderecek.

Yaklaşık dört saatlik dramatik bir duruşmada Yargıç Amit P. Mehta, Bay Rhodes’u yıllarca Yemin Koruyucular liderliği aracılığıyla Amerikan demokrasisini “şiddete dönüşmesi” için çabalamakla azarladı.

Yargıç Mehta, doğrudan sanığa hitap ederek, “Siz efendim,” diye devam etti, “bu ülke için süregiden bir tehdit ve Cumhuriyet için bir tehlike oluşturuyorsunuz.”

Duruşma başlarken savcılar, Kongre Binası’ndaki şiddet nedeniyle hesap verebilirliğin gerekli olduğunu ve Amerikan demokrasisinin tehlikede olduğunu savunarak Yargıç Mehta’yı Bay Rhodes’u 25 yıl hapis cezasına çarptırmaya çağırdı.

Davanın başsavcılarından biri olan Kathryn L. Rakoczy, Yargıç Mehta’ya Bay Rhodes’un on yıldan fazla bir süredir hükümete karşı saldırı çağrısında bulunduğunu ve 6 Ocak saldırısındaki rolünün uzun süredir devam eden bir modelin parçası olduğunu söyledi. .

Yemin Tutanlar lideri Bayan Rakoczy’nin söylediğine göre, takipçilerini 2020 seçimlerinin sonuçlarını reddetmeye teşvik etmek için yeteneklerini ve nüfuzunu kullandı ve sonunda onları iki ayrı askeri tarzda “yığın” halinde Kongre Binası’na saldırmaları için seferber etti. Başkan Donald J. Trump ofiste.

“ABD’de hukukun üstünlüğünü tehdit eden ve tehdit etmeye devam eden davranıştır” dedi.

Bayan Rakoczy ayrıca, Bay Rhodes’un yasal yetki geçişini baltalamaktan pişmanlık duymadığını ve siyasi şiddeti savunmaya devam ettiğini kaydetti. Sadece dört gün önce, dedi, Bay Rhodes hapishaneden bir röportaj verdi, seçimin hileyle gölgelendiği yalanını tekrarladı ve hükümetin “siyasi sağdakilerin peşine düştüğünü” iddia etti.

Röportaj sırasında Bay Rhodes, “Durana kadar durmayacak” dedi ve ülkenin “rejim değişikliğine” ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

Sanki hükümetin iddiasını kanıtlamak istercesine, turuncu bir hapishane önlüğü ve ticari markası olan siyah göz bandı takmış olan Bay Rhodes, mahkemeye meydan okurcasına bir konuşma yaptı ve haber medyasını Kongre Binası saldırısına liderlik ettikleri için Yemin Koruyucuları şeytanlaştırmakla suçladı. Ayrıca kendisini Sovyet dönemi muhalifi Aleksandr Solzhenitsyn ve Kafka romanı “Dava”daki kuşatılmış ana karakterle karşılaştırdı.

Bay Rhodes, “Ben siyasi bir tutukluyum,” dedi.

Duruşma, Kasım ve Ocak aylarında olmak üzere iki ayrı davada yalnızca kışkırtıcı komplo kurmakla kalmayıp aynı zamanda 2020 seçimlerini onaylamaya yönelik bir kongre sürecini engellemeyi de içeren suçlamalardan hüküm giymiş olan diğer sekiz Yemin Tutan üyesi için bir haftalık ceza yargılaması başlattı. . Bay Rhodes’un yardımcılarından biri olan ve bir zamanlar grubun Florida bölümünü yöneten Kelly Meggs, Perşembe günü daha sonra mahkum edilecek.

Tüm sanıkların cezalandırılması süreci, Çarşamba günü bazı polis memurları ve kongre personelinin 6 Ocak’ta yaşadıkları dehşet hakkında ifade vermesiyle başladı.

Birçoğu tanık kürsüsünde gözyaşları içinde konuşarak, özellikle meslektaşlarının çoğu istifa ettikten ve bazıları saldırıdan sonraki aylarda intihar ederek öldükten sonra, travma sonrası stresin kalıcı semptomlarını ve hayatta kalanların suçluluğunu anlattı.

Capitol kubbesinde Yemin Koruyucuları üyeleriyle karşılaşan bir Capitol Polis memuru olan Harry Dunn, “Ben eski halimin içe dönük, depresif bir kabuğuyum” dedi. Bay Dunn, 6 Ocak’ta yaralanan memurlardan “gerçek yeminli kişiler” olarak bahsettiğinde, mahkeme salonunda Bay Rhodes’a ve grubun diğer üyelerine kızgın bir bakış attı.

Bu ay sunulan mahkeme belgelerinde savcılar, Amerika Birleşik Devletleri’nde siyasi şiddetin kabulünün artmakta olduğunu ve aleyhine caydırıcı olması için uzun hapis cezalarının gerekli olduğunu belirterek, Bay Rhodes ve astlarının ciddi şekilde cezalandırılmasının önemi üzerinde durdular. gelecekteki huzursuzluk

Savcılar, “Bu mahkemenin gayet iyi bildiği gibi, adalet sisteminin 6 Ocak’a tepkisi, 6 Ocak’ın bir aykırı değer mi yoksa bir dönüm noktası mı olacağı konusunda önemli bir sorumluluk taşıyor” diye yazdı. “Kontrol edilmediği takdirde, bu dürtü demokrasimizi tehdit ediyor.”

Perşembe günü mahkemede savcılar, Yargıç Mehta’yı, Bay Rhodes’un hükümete karşı tekrarlanan şiddet çağrılarının ve 6 Ocak’ta acil bir durumda Washington dışında silah deposu kurma planının cezalandırılması gerektiğini ileri sürerek Bay Rhodes’un cezasını artırmaya ikna ettiler. terör eylemi olarak

Bayan Rakoczy, “Bu bir binayı havaya uçurmuyordu” dedi. Ancak “silahlı bir güç örgütlemek” ve “kanlı iç savaşı” savunmak “çok yaklaştı” dedi.

Hükümet, 6 Ocak’taki önceki dört davada terörizm geliştirmesinin uygulanmasını istemişti, ancak yargıçlar – Yargıç Mehta da dahil olmak üzere – her seferinde talepleri reddetmişti.

Duruşmanın başından itibaren, Bay Rhodes’un avukatları – Phillip Linder ve James L. Bright – hoşgörü talep etme çabalarında kısıtlandılar ve Bay Rhodes’un pişmanlık duyduğunu veya artık hükümet için bir tehdit oluşturmadığını tam olarak iddia edemediler. , mahkemeye vereceği ifadenin geleceğini bilerek.

Bay Bright hiçbir şey söylememeye karar verdi. Bay Linder konuştuğunda, hükümetin Bay Rhodes’u “6 Ocak’ın yüzü” yapmaya çalıştığını, ancak o gün Kongre Binası’ndaki kaos ve şiddetten Bay Trump gibi figürlerin daha çok sorumlu olduğunu söyledi.

Sonunda Yargıç Mehta, kışkırtıcı komplo “Amerika’da bir bireyin işleyebileceği en ciddi suçlardan biri” olduğu için ağır bir ceza verdiğini söyledi.

Ayrıca Bay Rhodes’u azarladı ve ona siyasi inançları nedeniyle değil, sadece seçim sonuçlarını beğenmediği için “silahlanmaya ve devrimi kışkırtmaya hazırlandığı” için yargılandığını söyledi.

Yargıç Mehta, “Yaptığın buydu,” dedi. “Siyasi bir mahkum değilsiniz, Bay Rhodes. Yaptıklarından dolayı buradasın.”

Bay Rhodes, Bay Meggs ve diğer üç sanığın – Kenneth Harrelson, Jessica Watkins ve Thomas Caldwell – yargılanması, Adalet Bakanlığı’nın Capitol saldırısına ilişkin genişleyen soruşturmasında bir kilometre taşıydı. Bay Rhodes ve Bay Meggs’in kışkırtıcı komplo suçlamalarıyla ilgili mahkumiyetleri, federal savcıların, bir grup İslamcı militanın New York’ta birkaç önemli noktayı bombalamaktan suçlu bulunduğu 1995 yılından bu yana ilk kez bir fitne davasını kazanmasıydı.

Ayın başında, eski liderleri Enrique Tarrio da dahil olmak üzere Proud Boys’un dört üyesi de isyana teşvikten hüküm giydi ve Ağustos ayında yapılacak bir dizi duruşmada hüküm giymeleri planlanıyor.

Savcılardan biri olan Jeffrey S. Nestler, jüriye Joseph R. Biden Jr.’ın seçimi kazanmasından sonraki haftalarda Oath Keepers lideri ve astlarının “silahlı bir isyan için bir plan uydurduklarını” söyleyerek Bay Rhodes’un davasını açtı. Amerikan demokrasisinin temelini paramparça etmek”: Başkanlık gücünün barışçıl bir şekilde devri.

Bay Nestler, hükümetin davasını kapatırken, Yemin Tutanların seçim sonuçlarından nefret ettikleri için hem yasayı hem de seçmenlerin iradesini hiçe sayarak Bay Biden’a komplo kurduklarını açıkladı.

Duruşmada savcılar, jüriye Oath Keepers üyeleri tarafından yazılan yüzlerce şifreli metin mesajını göstererek, Bay Rhodes ve bazı takipçilerinin Çinli ajanların ABD hükümetine sızdığına ve Bay Biden’ın -kime yaptıklarına dair tuhaf korkuların esiri olduklarını gösterdiler. Çin Komünist Partisi’nin “kuklası” olarak adlandırılan – ülkenin kontrolünü Birleşmiş Milletler’e bırakabilir.

Savcılar ayrıca Bay Rhodes’un seçim sonrası dönem boyunca nasıl Bay Trump ile temasa geçmek ve onu iktidarı korumak için olağanüstü önlemler almaya ikna etmek istediğini göstermeye çalıştı.

Örneğin, Aralık 2020’de Bay Rhodes, web sitesinde Bay Trump’ı iki asırdan daha eski bir yasa olan ve başkana Milisler gibi milisleri çağırma gücü vereceğine inandığı Ayaklanma Yasasını uygulamaya çağıran açık bir mektup yayınladı. Yemin Tutanlar – sözde Bay Biden ve yeni başkan yardımcısı Kamala Harris tarafından yönetilen – onu görevden almaya çalışan “darbeyi” bastırmaya.

Savcıların iddiasına göre, Bay Rhodes, komplonun bir parçası olarak, Va., Arlington County’deki bir Comfort Inn’e, Capitol’deki yurttaşlarının onlara ihtiyacı olursa silahlarını Washington’a hücum etmeye hazır, ağır silahlı Yemin Tutucularından oluşan bir “hızlı tepki gücü” yerleştirdi. .

Zach Montague raporlamaya katkıda bulundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.