DOLAR 21,1252 0.77%
EURO 22,7113 0.83%
ALTIN 1.320,120,55
BITCOIN %
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Politika, DeSantis’in Trump’ı Vurma Şansını Gördüğü Yerde Savaşıyor
  • Gazete Kocaeli
  • Siyaset
  • Politika, DeSantis’in Trump’ı Vurma Şansını Gördüğü Yerde Savaşıyor

Politika, DeSantis’in Trump’ı Vurma Şansını Gördüğü Yerde Savaşıyor

ABONE OL
25 Mayıs 2023 12:00
Politika, DeSantis’in Trump’ı Vurma Şansını Gördüğü Yerde Savaşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ron DeSantis, Donald J. Trump’la savaşa hazırlanıyor ve burada eski başkanın bir Cumhuriyetçi arkadaşından gelecek saldırılara karşı en savunmasız olabileceğine inanıyor: özünde.

Florida valisi Bay DeSantis’in, kamuya yaptığı açıklamalara ve kendisiyle özel olarak görüşen ve konuşmalarını anonimlik koşuluyla anlatan kişilerle yaptığı röportajlara göre, bir dizi politika temelli tartışma yapması bekleniyor.

Cumhuriyetçilere, değişken Bay Trump’ın aksine, muhafazakar ilkelere bağlı kalma konusunda kendisine güvenilebileceğini söylüyor; Bay Trump’ın çok abartılı sınır duvarını tamamlamak gibi muhafazakar politika zaferleri sunamayacak kadar dikkati dağılan ve disiplinsiz olduğu; ve Bay Trump’ın muhafazakarlara verdiği herhangi bir politika sözü, Başkan Biden’ı yenemeyeceği için değersizdir.

Bay DeSantis’in meydan okuması, yakın zamanda yapılan bir anketi gören herkes için aşikardır: Bay Trump, kendisine karşı mantıklı argümanlara karşı bağışık görünen birçok Cumhuriyetçi seçmen üzerinde derin bir psikolojik hakimiyet sürdürmektedir.

Bir porno yıldızı da dahil olmak üzere kadınlara sus payı ödemekle suçlanan üç kez evli Bay Trump, hiçbir zaman bir sosyal muhafazakarın avatarı olmadı. Ama büyük ölçüde tek olarak yönetti. Roe v. Wade’i bozacak bir Yüksek Mahkeme kurarken onu alkışlayan milyonlarca evanjelik için mahkumiyetten çok işlemle motive edilmiş olması ilgisizdi.

Ancak Bay DeSantis’in, Bay Trump’ın – Kovid krizinin başlangıcında Dr. Anthony S. Fauci’yi yükseltmek gibi – ideolojik olarak açıklanamayan bu kadar çok kişisel karar vermesinin nedeninin, ne zaman başvuracağı sabit ilkelerinin olmaması olduğunu savunması bekleniyor. zor kararlarla karşı karşıya kaldı.

Müttefikler ise tam tersine, Bay DeSantis’in kürtaj gibi çetin meselelerde dayanacağı konusunda kendisine güvenebileceklerini Cumhuriyetçi seçmenlere anlatmaya çalışacağını söylüyor.

Bay DeSantis ile özel olarak zaman geçirmiş olan insanlar, onu, akademik bir dergiyi veya politika belgesini okuyabileceği sessiz bir oda olan mutlu yeri olan bir ideolog olarak tanımlıyor. Sosyal açıdan biraz garip, konuşmalarını Anayasa, Federal Belgeler ve Yüksek Mahkeme içtihatlarına atıfta bulunarak renklendiriyor.

Bay Trump hiçbir zaman Federalist Belgelere gündelik bir konuşmada atıfta bulunmakla suçlanmadı. Politikaya olan dikkat süresi en iyi ihtimalle sınırlıdır. Ticaret, göçmenlik ve dış politikanın bazı yönleri hakkında güçlü içgüdüleri var, ancak çoğu politika alanında anlaşma yapmaya veya onunla en son konuşan kişinin önerilerine açık.

İşte politika üzerindeki en olası beş sürtüşme noktası.

Yüksek Mahkeme geçen Haziran ayında Roe v. Wade davasını bozduğundan beri, Bay Trump imza başarısının sonuçlarından rahatsız görünüyor. Cumhuriyetçilerin ara seçimlerdeki hayal kırıklığı yaratan sonuçlarından özel olarak kürtaj taraftarlarını sorumlu tuttu, ulusal bir kürtaj yasağını destekleyip desteklemeyeceğini söylemeyi reddetti ve Florida’nın yeni altı haftalık kürtaj yasağının “çok sert” olduğunu ima etti.

Bay DeSantis, bu sözleri değerlendirdi ve müttefikleri, sorunun, Hıristiyan sağıyla ilerlemesine yardımcı olmasını umuyor. Bay DeSantis geçtiğimiz günlerde, “Doğmamış bir çocuğu, algılanabilir bir kalp atışı olduğunda korumak, yaşamı savunanların neredeyse yüzde 99’unun desteklediği bir şeydir” dedi ve Bay Trump’ın “bir Florida sakini olarak” bunu yapıp yapmayacağını söylemediğini kaydetti. “kalp atışı tasarısı”nı imzaladı.

Yine de, yetişkin yaşamının büyük bölümünde kürtaj haklarını desteklemesine rağmen, Bay Trump tarihteki en önemli kürtaj karşıtı başkandı. Muhafazakar izleyicilere, önceki Cumhuriyetçi cumhurbaşkanları pek çok vaatte bulunurken, Roe’yu bitirenin kendisi olduğunu hatırlatıyor.

Bay DeSantis ve Bay Trump, kurumsal Amerika’ya yaklaşımlarında farklılık gösteriyor.

Bay DeSantis, solcuların – akademi, medya ve büyük şirketler de dahil olmak üzere – pek çok Amerikan kurumunu devraldığı ve muhafazakarların bu savaş alanlarını ilericilere bırakmakla aptal oldukları şeklindeki, kendini “Yeni Sağ” olarak tanımlayanlar arasında popüler olan teoriye katılıyor. “sınırlı hükümet”in adı.

Bunun yerine, Bay DeSantis, muhafazakarların karşı koymak için hükümet gücünün her kolunu kullanması gerektiğini savunuyor – ve eğer bu geleneksel muhafazakarları tiksindiriyorsa, öyle olsun.

Bay Trump bu fikirle flört etti ama asla tam olarak kabul etmedi. Sözde çevresel, sosyal ve yönetişim yatırımlarına karşı mücadele etti, sosyal medya şirketlerine muhafazakarlara muameleleri nedeniyle kızdı ve çok uluslu şirketleri kızdıran tarifeler çıkardı. Ama aynı zamanda şirketler için vergileri düşürdü ve daha sonra “küreselciler” diye alay edeceği üst düzey yöneticileri Oval Ofis’e ve kendi iş konseylerine davet etti.

Uzun süredir New York’lu bir iş adamı olan Bay Trump, her şeyden önce bir anlaşma yaparken görülmeyi seviyor. Bay DeSantis’in Disney’i “uyandırmak” için verdiği mücadelenin Florida ekonomisi için beyhude ve kötü olduğunu düşünüyor. Disney’in CEO’su Robert A. Iger’in Bay DeSantis’i alt etme yönündeki son çabalarını alkışladı.

Bay Trump ve Bay DeSantis, iki önemli dış politika sorusunda önemli yollara ayrıldılar: Çin ile nasıl başa çıkılacağı ve ABD’nin Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşında nasıl bir rol oynaması gerektiği.

Bay Trump, Cumhuriyetçileri ve Demokratları Çin’i kusurlu bir ticaret ortağı yerine acımasız bir düşman olarak görmeye teşvik ettiği için kredilendirildi. Ancak başkanlığının büyük bölümünde Bay Trump, ABD-Çin ilişkisini tamamen ekonomik bir mercekten gördü.

Amerikalı çiftçilere trompet edebileceği bir ticaret anlaşması peşinde koşarken Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i övdü. Çin’e tarifeler koydu, ancak ticaret anlaşmasına müdahale etmesin diye Çinli yetkililere insan hakları vahşeti nedeniyle yaptırım uygulamak gibi diğer önlemleri reddetti. Ancak 2020’de, Bay Trump, Çin Komünist Partisini Covid’in yayılmasından sorumlu tuttuktan sonra, nihayet yönetiminin Çin güvercinlerini bir kenara attı ve şahinlerini tamamen güçlendirdi.

Bay DeSantis, ABD-Çin ticaretini daha az, Pekin’in oluşturduğu ulusal güvenlik tehditlerini daha çok önemsiyor. Vali olarak, TikTok gibi Çin sosyal medya platformlarını eyalet hükümeti cihazlarından yasaklayan ve birçok Çinli vatandaşın ve hükümetiyle bağlantılı şirketlerin Florida’da mülk satın almasını engelleyecek bir yasayı imzaladı. Bay Trump, Çin yatırımına benzer kısıtlamalar getirme sözü verdi ve Çin’i trilyonlarca dolarlık Covid tazminatı ödemeye çağırdı, ancak sicili, Pekin ile müzakereye Bay DeSantis’ten daha açık olacağını gösteriyor.

Ukrayna konusunda, Bay Trump, Amerika’nın Kiev’e verdiği desteği reddetme konusunda Bay DeSantis’ten daha ileri gitti. Bay Trump, savaşın ilk günlerinde Rusya’nın işgalini “insanlığa karşı bir suç” olarak nitelendirirken, son zamanlarda Ukraynalılar ve Ruslar arasında herhangi bir ahlaki ayrım yapmayı reddetti ve yalnızca bir anlaşma yapılması gerektiğini söyledi. Ukrayna’nın parçalarını Rusya’ya teslim etmeyi düşündü.

Bay DeSantis, Ukrayna ile ilgili sorulardan kaçtıktan sonra, eski Fox News sunucusu Tucker Carlson’a Ukrayna’yı Rusya’ya karşı savunmanın ABD’nin hayati bir çıkarı olmadığını söyledi ve savaşı bir “bölge anlaşmazlığı” olarak görmezden geldi. Eleştirilerden rahatsız olan Bay DeSantis, “bölge anlaşmazlığı” çizgisinden geri adım attı ve sonraki bir röportajda Bay Putin’i “savaş suçlusu” olarak nitelendirdi. Bay Trump, CNN’de istendiğinde aynısını yapmayı reddetti.

Hem Bay Trump hem de Bay DeSantis, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kurumları hor görürken, eski başkan, İkinci Dünya Savaşı sonrası uluslararası güvenlik çerçevesi için daha önemli bir tehdit oluşturuyor.

Bay Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı John R. Bolton, patronunun ABD’yi NATO’dan çekeceğinden korktu ve ikinci dönem için yeniden seçilirse bunu yapacağına ikna oldu. Şimdi, Bay Trump kampanya web sitesinde bu korkuları doğruluyor ve “benim yönetimim altında başlattığımız NATO’nun amacını ve NATO’nun misyonunu temelden yeniden değerlendirme sürecini bitirme” sözü veriyor.

Trump yaşından önceki Cumhuriyetçi aday gösterme yarışmalarında, önde gelen adaylar kimin mali açıdan daha muhafazakar olduğu – kimin daha fazla federal kurumu ortadan kaldıracağı ve kimin federal hükümeti “onu sürükleyebileceğim boyuta” indireceği konusunda kavga etme eğilimindeydi. vergi karşıtı aktivist Grover Norquist’in dediği gibi, banyo yapın ve küvette boğun.

Ancak Bay Trump, GOP birincil kampanyasını ticarette kimin en korumacı olduğu ve kimin yaşlılar için devlet yardımlarını en sadık şekilde koruyacağı üzerine bir savaşa dönüştürdü. Siyasette bir Çay Partisi mali muhafazakarı olarak yükselen Bay DeSantis, şimdiye kadar eski başkanı hükümet harcamaları ve ticaret konusunda popülist bir tavırla geride bırakmaya pek ilgi göstermedi ve görünüşe göre partinin konuşmasını mali disiplin etrafında yeniden yönlendirebileceğini umuyor.

Bay Trump ve süper PAC’si, Sosyal Güvenlik ve Medicare harcamalarını kısmak için Bay DeSantis’in kongre oylarına seslendi. Bay DeSantis, şu anda programa bağımlı olan yaşlılar için Sosyal Güvenlik ile “karışmayacağını” söyledi, ancak Bay Trump’ın aksine, emekli olduklarında genç Amerikalıları etkileyecek şekilde yetkilendirme harcamalarını kısmayı göz ardı etmedi.

Bay Trump, etanolün ülkenin yakıt tedarikine karıştırılmasını gerektiren Yenilenebilir Yakıt Standardını ortadan kaldırmaya yönelik geçmişteki çabaları nedeniyle Bay DeSantis’e karşı saldırılar başlattı. Mali muhafazakarlar bunu “büyük hükümetin” aşırıya kaçması olarak görüyor, ancak Bay Trump etanolün Iowa ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu biliyor.

Bay Trump’ın müttefikleri, Bay DeSantis’i ticarette “zayıf” olarak göstermeyi planlıyor – yani, tarifeleri, kendisini gururla “bir tarife adamı” olarak damgalayan ve Çin ve Avrupa ile ticaret savaşları başlatan eski başkan kadar agresif bir şekilde kullanmayacağı anlamına geliyor. Bay Trump, ikinci dönemde “yabancı şirketlere vergi uygularken yerli üretimi ödüllendiren yeni bir evrensel taban tarife sistemi” getireceğine söz verdi.

Bay DeSantis, Florida’daki bütçe fazlalarını, Bay Trump’ın başkanken ulusal borca ​​​​eklediği trilyonlarca dolarla karşılaştıracak. Bay DeSantis, bir Kongre üyesi olarak, o zamanki Başkan Trump’ın 2017 ve 2018’de imzaladığı trilyon doları aşan harcama faturalarına karşı oy kullandığına işaret edecek. Jerome H. Powell’ı Federal Rezerv başkanı olarak atamasını eleştiriyor.

Bay DeSantis, ölüm cezası uygulama eşiğini düşüren bir yasa da dahil olmak üzere suçla ilgili sert yasalara imza attı.

Bir kanun ve düzen kişiliği geliştiren Bay Trump, daha liberal damadı Jared Kushner’ın federal hapis cezalarını kısaltacak bir ceza adaleti yasası üzerinde iki partili müzakerelere liderlik etmesine izin vererek görevdeki bu imajı baltaladı.

Bay Trump, İlk Adım Yasası olarak bilinen bu yasayı imzaladığına hemen pişman oldu ve Bay Kushner’ı suçladı. Özel olarak, Bay Trump’ın kendi danışmanları, İlk Adım Yasası’nın siyasi tabanıyla ilgili bir güvenlik açığı olduğunu kabul ettiler.

Yine de Bay DeSantis’in kanunlar üzerinden Bay Trump’a doğrudan saldırma yeteneği, çoğu Cumhuriyetçiyle birlikte bunun ilk Meclis versiyonuna oy vermesi gerçeğiyle karmaşıklaşıyor – dar bir şekilde hapishane reformuna odaklanan ve sivil haklar gruplarının karşı çıktığı bir versiyon ve birçok Demokrat. Bay DeSantis artık Kongre’de olmadığında yürürlüğe giren çok farklı versiyon, ceza reformlarını ve ceza indirimi için geriye dönük olarak başvurma yeteneğini içeriyordu.

Bay DeSantis’i destekleyen iyi finanse edilen süper PAC’nin, Bay Trump’ın suç siciline saldırması bekleniyor.

Ve rotayı düzelten bir şey olarak, Bay Trump uyuşturucu ticareti için ölüm cezası verilmesi, Ulusal Muhafızların yüksek suç bölgelerine gönderilmesi ve ABD ordusunun Meksikalı uyuşturucu kartellerine karşı konuşlandırılması çağrısında bulundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.