DOLAR 21,1002 0.67%
EURO 22,6717 0.76%
ALTIN 1.318,970,46
BITCOIN %
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DeSantis’in 2024 Twitter Kampanya Duyurusundan Çıkarımlar

DeSantis’in 2024 Twitter Kampanya Duyurusundan Çıkarımlar

ABONE OL
25 Mayıs 2023 07:05
DeSantis’in 2024 Twitter Kampanya Duyurusundan Çıkarımlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vali Ron DeSantis’in 2024’te Twitter’da aksaklıklarla dolu ilk çıkışı, kendisini eski Başkan Donald J. Trump’ı devirmek için ciddi bir rakip olarak tanıtma şansından uzaklaştırdı.

Florida valisinin anketlerde aylarca düşüş yaşadıktan sonra sıfırlanması çok beklenen bir andı, bu da Çarşamba günü Twitter’da 20’den fazla dakika süren acı verici arızaları destekçileri için daha da hayal kırıklığına uğrattı.

Medyanın Twitter fiyaskosuna gösterdiği ilgiye rağmen – The Daily Mail buna “De-Saster”, Fox News “felaket”, Breitbart News “DeBacle” adını verdi – Bay DeSantis daha sonra tanıdık hava dalgalarında yerini bulmuş gibi görünüyordu. birincil seçmenlerle iletişim kurmak için çok daha geleneksel – ve etkili – bir yöntem olan Fox News’in. Oradaki görünüşü, bir DeSantis başkanlığının neye benzeyeceğine dair somut bir davayı ilk kez ortaya koyduğu zamandı.

Yine de ekibinin geride bırakmak için can atacağı bir geceydi. Ve hem Bay DeSantis’in bir aday olarak potansiyel başarılarını, hem de baskın bir Cumhuriyetçi adayın yoğun saldırısı altındayken hala oluşum aşamasında olan bir kampanyayı vurguladı.

İşte beş paket servis.

Gecikme, bazı kampanya konuşmalarından daha uzundu.

Twitter, 25 dakikadan fazla bir süre boyunca, Bay DeSantis’in 2024 adaylığıyla ilgili büyük duyurusu olması gereken şeyi, fişi çekip yeniden başlamadan önce çılgınca, ateşli mikrofon fısıltılarıyla kesilen uzun ölü havalarla hırıltılı bir şekilde geçirdi.

Bir başkanlık duyurusu, fırsatların en enderidir. Bir adayın tüm dikkatleri kendisine ve vizyonuna çekebileceği andır. Bunun yerine, Bay DeSantis kendini Elon Musk ve arızalı sosyal medya sitesiyle sahneyi paylaşarak kendi etkinliğinde neredeyse bir panelist olarak buldu.

Fox News, web sitesinde bir noktada Bay DeSantis’in değil, Bay Musk’ın fotoğrafının yer aldığı bir afiş manşeti attı. “Ron DeSantis’i gerçekten görmek ve duymak ister misiniz?” sitede bir son dakika haber uyarısı okuyun. “Fox News’e bağlanın.”

Bay Musk ile Twitter’daki kampanyasını başlatma kararı daha önceden bile karışık eleştiriler almıştı. Evet, yenilikçiydi ve potansiyel olarak çok büyük bir çevrimiçi kitleye ulaşma şansıydı ama aynı zamanda riskliydi.

Teknik olarak meydan okunan sonuç, Bay DeSantis’in bazı argümanlarını gizledi ve onu dinleyicilerden ve potansiyel bağışçılardan mahrum etti. Yeterlilik vaadi Cumhuriyetçi bir satış noktası olan bir aday için bu, idealden daha az bir ilk izlenimdi. Bay Trump ve Başkan Biden, lansmanla acımasızca alay ettiler.

Yardımcıları, Bay DeSantis’in saatte 1 milyon dolar topladığını söyledi, bu oldukça büyük bir meblağ, ancak bir başkanlık açılışı için rekordan uzak, kaç bireysel bağışçının küçük katkılar sağladığına dair hiçbir ayrıntı verilmedi.

Bay Biden’ın kampanyası aynı zamanda “DeSantis felaketi” ve “DeSantis flopu” gibi terimler arayanlara Biden bağış sayfalarını göstermek için Google reklamları satın alarak çıkar sağlamaya çalışıyordu.

Twitter’daki DeSantis-Musk tartışması, zaman zaman hiper-çevrimiçi sağın çıkmaz sokağına dönüştü.

İşte Bay DeSantis’in verdiği son derece ideolojik ve riskli mesajın bir tadı:

“Üniversite ve ideolojik ele geçirme ile ilgili bazı sorunlar – bunlar tesadüfen olmadı, akreditasyon kartellerine kadar izini sürebilirsiniz. Öyleyse tahmin et? Bir akreditör olmak için, bunu nasıl yaparsınız? ABD Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmanız gerekiyor. Dolayısıyla, ‘Yalnızca DEI yaparsanız akreditasyon alırsınız’ demek yerine, ‘DEI yaparsanız sizi akredite etmeyeceğiz’ diyen bir akreditasyona sahip olacağınız alternatif akreditasyon rejimleri yapacağız. renk körü, liyakata dayalı bir akreditasyon programı istiyorum.’”

Anladım?

Bay DeSantis, mavi yakalı köklerini defalarca vurguladı. Ancak Bay DeSantis’in, üniversite diploması olmayan, Bay Trump’ı büyük ölçüde destekleyen ve Cumhuriyetçi Parti’nin giderek artan kırsal tabanını oluşturan kişiler arasında yaptığı anketlerden çok daha iyi anket yaptığı uzun zamandır görülüyor. Ve kampanya tanıtım gecesi bunun neden böyle olduğunu gösterdi.

Konuşma, The Atlantic ve Vanity Fair dergilerinin dehşetiyle ilgili şikayetlere ve kripto para birimleri ve “politik olarak yanlış işletmelerin” “bankadan çıkarılması” tartışmalarına dönüştü.

Daha sonra, Fox News’te Trey Gowdy ile yaptığı röportajda, Bay DeSantis, ne anlama geldiklerini açıklamadan, kısaltmaların -ESG (çevresel, sosyal ve yönetişim yatırımı) sadece bir tanesiydi- sarstı.

Bay DeSantis Çarşamba günü, henüz Bay Trump’a yumruk atmaya hazır olmadığını açıkça belirtti – ancak bunu yaptığında nereye nişan alacağının sinyalini verdi.

Twitter Spaces oturumunu ve iki röportajı – biri eski kongre meslektaşı Bay Gowdy ile Fox News’te ve diğeri muhafazakar sunucu Mark Levin ile radyoda – Bay Trump’ın adını söylemeden geçti. (Vali, Twitter konuşması sırasında bir noktada ağzından şu söz çıktı: “Liyakat, kimlik siyasetinin önüne geçmelidir” dedi.)

Ancak kendisini isimsiz olanla karşılaştırma girişimleri sıktı.

Bay DeSantis, Fox News’e, Bay Biden’ın güney sınırındaki “saçmalıklarla” paçayı sıyırabilmesinin nedeninin, onu koruyan bir duvar olmaması olduğunu söyledi. Bay DeSantis, “tam” bir sınır duvarı inşa etme sözü verdi – bu, Bay Trump’ın bu imza sözünü yerine getirememesinin bir azarlaması.

Bay DeSantis ayrıca kampanyasını merkeze alması beklenen bir saldırı hattının ön izlemesini de yaptı: Bay Trump’ın ilk dönemindeki personel atamaları.

Bay DeSantis, Federal Rezervi suçladı – Jerome H. Powell, Bay Trump tarafından Fed başkanı olarak atandı – enflasyonu şiddetlendirmekle. Ve Trump’ın atadığı başka bir kişi olan FBI direktörü Christopher A. Wray’i 1. Günde kovacağını söyledi.

Bay DeSantis, tartışmak istemeyebilecek adaylara ne söyleyeceğini soran Bay Gowdy ile son anlarda Bay Trump’a en keskin darbesini vurdu. İlk Cumhuriyetçi tartışmalardan birini veya her ikisini atlayabileceğini belirten Bay Trump’a açık bir göndermeydi. Patlama anları yaşamak için tartışmalara ihtiyacı olan Bay DeSantis, insanları katılmaya çağırdı.

Bay DeSantis, “Bu dünyada kimsenin hiçbir şeye hakkı yoktur, Trey, onu hak etmelisin,” dedi. “Tam olarak yapmak istediğim şey bu ve bence tartışmalar sürecin büyük bir parçası.”

Bay DeSantis, Çin Komünist Partisi ile yüzleşmek için katı politikalarının önizlemesini yaptı. Bay Trump, başkanlığı sırasında büyük ölçüde ilişkinin ticari boyutuna odaklanırken, Bay DeSantis daha geniş bir şekilde Çin’in etkisine karşı koyma, bölgesel genişleme ve askeri emellerden bahsetti.

Fox News’te Bay DeSantis, Çin’in Latin Amerika’daki etkisine karşı koymak için Monroe Doktrini’nin 21. yüzyıl versiyonu için çağrıda bulundu. 19. yüzyılın başlarında Başkan James Monroe tarafından ortaya konan Monroe Doktrini, Avrupa ülkelerini Amerika’nın arka bahçesini kolonileştirmemeleri konusunda uyardı.

Bay DeSantis ayrıca ABD’nin Çin’in Pasifik’teki genişlemesine karşı koymak için Hindistan, Avustralya ve diğer müttefiklerle daha güçlü ortaklıklar kurması gerektiğini söyledi. Ve ABD’nin ekonomik olarak Çin ile çok yakından karıştığını söyleyerek kritik imalatın yeniden paylaştırılması çağrısında bulundu.

Sözleri, başkan olarak Bay DeSantis’in Çin’e karşı Bay Trump’ın ilk döneminde olduğundan daha kapsamlı bir şekilde saldırgan olacağını gösterdi. Bay Trump, başkanlığının ilk üç yılını, Pekin’le bir ticaret anlaşması yapmak istediği için bakışlarını Çin’in askeri yayılmacılığından ve insan hakları ihlallerinden çoğunlukla başka yöne çevirerek geçirdi. Bay DeSantis, en başından itibaren tüm cephelerde Çin’le yüzleşmek istediğinin sinyalini verdi.

Bay DeSantis, müttefiklerinin Bay Trump’a karşı en önemli zıtlıklarından biri olacağını söylediği şeyin temelini attı: gücü etkili bir şekilde kullanma becerisi.

Twitter Spaces canlı sohbetinde Bay DeSantis, Florida valisi olarak muhafazakar politikaları yürürlüğe koyma konusundaki kapsamlı sicilinden bahsetti. Hükümet gücünü muhafazakar amaçlar için kullanma yeteneğini gösterdi. Anayasa’nın “2. Maddesi kapsamındaki farklı kaldıraç noktalarını” incelediğini ve cumhurbaşkanı seçilirse bu bilgiyi işe koyacağını söyledi. Fox News’te, hükümeti yeniden kurmak için 2. Maddeyi kullanma planlarını yineledi.

Bay DeSantis, federal bürokrasiye Bay Trump’tan daha katı davranacağını ima etti. Bu, onun temel argümanlarından birinin bir parçası: sadece Bay Trump’tan daha sıkı mücadele etmekle kalmayacak, aynı zamanda eski başkanın yetersiz kaldığı yerlerde kapsamlı bir değişiklik sağlayacak.

Fox News’e verdiği röportajda, FBI’ı çılgına dönen birçok federal kurumdan biri olarak tasvir etti ve tüm Adalet Bakanlığı üzerinde çok daha güçlü bir kontrol uygulayacağını söyledi.

Başkanların bu ajansları bağımsız olarak görmesi gerektiği fikrini reddetti ve başkan olarak FBI yetkililerinin teknoloji şirketleriyle işbirliği yaptığını öğrenirse – hükümet yetkililerinin Twitter’dan zararlı olarak görülen içeriği kaldırma taleplerine atıfta bulunarak – o zaman “herkes buna karışan kovulacak.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.