DOLAR 18,7983 -0.04%
EURO 20,5026 -0.02%
ALTIN 1.166,07-0,02
BITCOIN 433776-0,95%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hazır Asfalt ve Soğuk Asfaltın Özellikleri

Hazır Asfalt ve Soğuk Asfaltın Özellikleri

İnsan hayatının çok daha kaliteli ve rahat sürmesine yönelik gerekli çözümlerden biridir.

ABONE OL
19 Ocak 2023 09:37
Hazır Asfalt ve Soğuk Asfaltın Özellikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsan hayatının çok daha kaliteli ve rahat sürmesine yönelik gerekli çözümlerden biridir. Asfaltın hazır bir şekilde anılmasının temelinde uygulamadan önce gereksinim duyulan tüm malzemelerin daha evvelden hazırlanmasından söz edilmektedir. Asfalt uygulamasının zorlu özellikler göstermesinin altında aslında hazırlık aşaması bulunmaktadır.

Hazır asfalt ile avantajlara bakıldığında, hazırlık, kontrol ve uygulama genel anlamda bu aşamaların tümüne işaret etmektedir. Fakat asfaltın uygulanışı bu aşamanın daha fazlasıdır. Bu sebeple de size avantaj sağlayacak bir asfalt türü olan hazır asfalt kesinlikle kullanabilirsiniz.

Soğuk Asfalt Özellikleri

Ankara soğuk asfalt işlemlerinin birçok artısı vardır. Hazır asfalt özellikleri şöyledir:
Soğuk olarak uygulandığı zaman çok daha az emek ister. Torba asfaltlar ufak alanlar için kullanılmaktadır. Hazır asfaltlar güçlü ve uzun ömürlü çözümler sağlar. Soğuk asfalt oldukça kaliteli ve ekonomik bir seçenektir. Torba asfalt uygulandığı noktada sağlam ve sabittir.

Soğuk Ankara asfalt kolay kullanımı olan ve düşük maliyetli asfalt türüdür. Hazır asfalt, deformasyon ve bozulma sebebiyle hasar almış tüm aşamasına destek olmak amacıyla ve sıcak asfalt kullanımının zorlayıcı olduğu anlarda kullanılmaktadır. Bu asfalt çeşidi mıcır ve agrega gibi doğal taşlar ile karıştırılmaktadır. Sonrasında soğuk olarak serilmektedir. Hava şartlarının iyi olmadığı anlarda geçici düzeltmeler, tamirler ve ufak yama için kullanıldığında çok ekonomik bir seçenektir.

Sıcak ve Soğuk Asfalt Arasındaki Fark

Asfalt yol yapımında kullanılan çok güçlü bir malzemedir. Ancak her asfalt aynı özellikte değildir ve kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Asfalt kaplama sürecinde 2 farklı seçenek vardır. Bu seçenekler sıcak ve soğuk asfaltlardır. Sıcak asfalt; agrega, kum ve çakıl uygulanmasından önce ısıtılmış bir karışımdır. Sıcak asfalt genellikle uygulanacağı noktaya serilmeden önce üretim tesisinde 300-500 dereceye kadar ısıtılıp kullanılmaktadır. Bununla birlikte sıcak asfalt hava şartlarına yönelik çok dayanıklıdır.

Hızlı soğutma özelliği içerir ve yolu kapatma zamanını en az seviyeye indirmektedir. Sıcak ve soğuk asfalt kıyaslandığında sıcak asfalt yapılan yerler daha çok dayanıklı olur. Sıcak karışım asfalt esnektir ve araç yolları, otoparklar gibi detaylı ve büyük kapsamdaki projeler için kullanılır.
Soğuk asfaltlar sıcak asfaltlara göre güçlü değildir fakat ufak onarım ve yamalar için kullanım sağlarken hasarın büyümemesine yönelik işlevsel ürünlerdir. Hazırasfalt ile bunun yanı sıra uygun maliyette soğuk asfalt geçici işlemler için harika bir çözüm olarak bilinir.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.