DOLAR 16,7727 0.03%
EURO 17,5254 0.09%
ALTIN 975,10-0,08
BITCOIN 320409-0,76%
İstanbul
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Casus yazılımlar ve kötü amaçlı komut dosyalarıyla saldırıya uğrayan endüstriyel kontrol sistemleri risk altında
  • Gazete Kocaeli
  • Teknoloji
  • Casus yazılımlar ve kötü amaçlı komut dosyalarıyla saldırıya uğrayan endüstriyel kontrol sistemleri risk altında

Casus yazılımlar ve kötü amaçlı komut dosyalarıyla saldırıya uğrayan endüstriyel kontrol sistemleri risk altında

ABONE OL
16 Mart 2022 11:12
Casus yazılımlar ve kötü amaçlı komut dosyalarıyla saldırıya uğrayan endüstriyel kontrol sistemleri risk altında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaspersky ICS CERT’e göre 2021’de kötü amaçlı içeriklerin engellendiği ICS bilgisayarlarının oranı 2020’ye göre 1 puan artarak %38,6’dan %39,6’ya yükseldi. Bununla birlikte durum her 6 ayda bir incelendiğinde manzara daha iyi görünüyor. 2021’in ikinci yarısında bu rakam bir buçuk yılda ilk kez 1,4 puan azaldı.

Genel olarak Kaspersky güvenlik çözümleri, 2021’in ikinci yarısında 20 binden fazla kötü amaçlı yazılım türevini engelledi. Bu rakam önceki altı aya kıyasla çok fazla değişmese de tespit edilen kötü amaçlı yazılımların ayrıntılı analizi casus yazılım, kötü amaçlı komut dosyaları ve madenciler tarafından saldırıya uğrayan ICS bilgisayarlarının arttığını gösteriyor.

Kötü amaçlı komut dosyaları yıldan yıla istikrarlı bir şekilde artıyor. 2021’in ikinci yarısında saldırıya uğrayan ICS bilgisayarlarının yüzdesi 2020’nin başına göre 1,4 kat, 2021’in önceki yarısına kıyasla binde 5 oranında arttı. Siber suçlular veri toplamadan yüklemeye kadar çeşitli hedeflere ulaşmak için kötü amaçlı komut dosyaları kullanıyor. Casus yazılım veya kripto para madencileri gibi diğer kötü amaçlı yazılımlar bu şekilde bulaşıyor.

Tehdit aktörleri daha fazla komut dosyası kullandıkça, casus yazılımlardan ve kripto para madencilerinden daha fazla yararlanıyorlar. Bunlardan ilki çoğunlukla kurbanların kimlik bilgilerini veya paralarını çalmak için kullanılıyor: Casus yazılımlarla saldırıya uğrayan ICS bilgisayarlarının yüzdesi 2020’nin ilk yarısından bu yana 1,4 puan arttı. Madenciler tarafından saldırıya uğrayan ICS bilgisayarlarının payı ise 2020 yılının ilk yarısından bu yana iki katından fazla arttı.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Kirill Kruglov, şunları söyledi: “Endüstriyel kontrol sistemleri hassas verilere sahiptir ve en önemli sektörlerin işleyişinden sorumludur. BT altyapısı için düşük riskli bir saldırı, operasyonel teknolojiler (OT) için önemli bir tehdit oluşturabilir. Genel olarak ICS bilgisayarlarına giden tehdit türleri nispeten aynı kalsa da teslim edilecek Truva atları, casus yazılımlar ve madencilerle birlikte kötü amaçlı komut dosyaları ve kimlik avı sayfalarıyla karşı karşıya kalan ICS bilgisayarlarının payında sürekli bir artış gördük. Burada kripto madenciler genellikle göz ardı ediliyor ve bu iyi bir yaklaşım değil. Madencilerin ofis ağı üzerindeki etkisi önemsiz olsa da çalışmaları ve dağıtımları sırasında otomatik kontrol sisteminin bazı bileşenlerinde hizmet tıkanmasına yol açabilirler.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.