Ana sayfa Gündem Sosyal medya ve z kuşağı

Sosyal medya ve z kuşağı

Sosyal medya son yıllarda hayatımıza giren ve bilindik medya platformlarını geride bırakan çok önemli bir kamuoyu oluşturma aracı.

58
0

Sosyal medya son yıllarda hayatımıza giren ve bilindik medya platformlarını geride bırakan çok önemli bir kamuoyu oluşturma aracı. Bu araç hem gündemi belirlemede hem de toplumun eğilimleri değiştirmede son derece önem arz ediyor. Özellikle z ve y kuşağı bireyler bu platformu çok sık kullanıyor. Artık genç nesil televizyonların veya radyoların başında zaman harcamıyor. Çantalarımıza hatta ceplerimize sığabilen mobil cihazlar internetin de marifeti ile bizleri dünyanın bir ucunda diğer bir ucuna kadar götürebiliyor. Bilgi de yine sosyal medya da hızlıca yayılıyor. Sosyal medya yeni meslek dallarını da karşımıza çıkarıyor. Bunlardan biri de influencer kavramı. Peki influencer nedir? Bu sözcüğün tam manası ile bir Türkçe karşılığı bulunmuyor. Bu nedenle kamuoyunda belirli bir alanda söz dinlenen kanaatlerine önem verilen kişi olarak kabul ediliyor.

Z kuşağı reklam izlemeyi sevmiyor

Özellikle y ve z kuşağının etkin olarak kullandığı sosyal medya dijital pazarlamanın da merkezi konumunda bulunuyor. Burada videolar, reklamlar, hikayeler, postlar reklamın ta kendisi olabiliyor. Özellikle belli bir konuda yayın yapan, paylaşım yapan siteler yine kendi konuları ile ilgili ürünlerin tanıtımını da yapabiliyor. Örneğin bir turist rehberi gezdiği gördüğü yerleri anlatırken kullandığı kamera veya mikrofonu da tanıtabiliyor. İşte bu birey aynı zamanda influencer olarak görev yapmış oluyor. Bu anlamda Creator Station markaları parlatmak için çok sayıda influencer ile çalışıyor.

Kaynak: https://creatorstation.com/influencer-marketing-nedir/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here