DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 349889-0,49%
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘İhtiyacımız olan güçlendirilmiş parlamenter sistemdir’

‘İhtiyacımız olan güçlendirilmiş parlamenter sistemdir’

ABONE OL
3 Mart 2021 15:56
‘İhtiyacımız olan güçlendirilmiş parlamenter sistemdir’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘ÖNCE VAR OLAN ANAYASA UYGULANMALI’ 

Yeni anayasa tartışmalarına ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Bugün Türkiye’de demokrasiden yana olan herkes, Anayasa’nın ilk dört maddesinin aynı kalması kaydıyla ‘Türkiye’nin demokratik yeni bir Anayasa’ya ihtiyacı var’ diyor. Ancak böyle bir anayasa değişikliği için her şeyden önce doğru siyasi iklime ihtiyaç var, yürürlükte olan Anayasa’ya uyan bir siyasi anlayışa ihtiyaç var. Türkiye’nin bu kutuplaşmadan çıkması lazım. Bu tartışmayı başlatabilmek için öncelikle var olan Anayasa’ya uymanız gerekir” ifadelerini kullandı. İhtiyaç duyulanın güçlendirilmiş parlamenter sistem olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

‘İHTİYAÇ, GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMDİR’  

“Hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok. İktidar olanların yapmaları gereken ilk şey Türkiye’de can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Herkesin can ve mal güvenliğinden sorumlu olan, devleti yönetenlerdir. Devleti yönetenler, siyasiler, gazeteciler, vatandaş eğer bir saldırıya uğruyorsa derhal olayın üzerine gitmeli ve olayı çözmek için gerekli talimatları vermelidir. Hukuk ve demokrasinin kalan kırıntıları da saray rejimi tarafından silip süpürüldü. Denge ve denetleme mekanizmaları tamamen felç edildi. İhtiyacımız, ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’dir.

‘5 SORU SORDUM, CEVAP ALANA KADAR SORACAĞIM’ 

Kılıçdaroğlu, Gare’deki operasyonla ilgili de şu açıklamalarda bulundu: “Gara şehitlerimizin büyük bölümü 5,5-6 yıldır bölücü terör örgütü tarafından alıkonulan güvenlik görevlilerimiz. Bu 5-6 yıl içerisinde aileler tüm siyasilerin ve devlet görevlilerinin kapısını çaldılar. Bizim de kapımızı çaldılar, kendileriyle bizzat ben görüştüm. Milletvekillerimizi görevlendirdik, ailelerle birlikte basın toplantıları yaptılar, defalarca soru önergeleri verdiler. İktidarın bu konuda inisiyatif alması gerektiğini her fırsatta söyledik. Ancak maalesef bölücü terör örgütü tarafından alıkonulan vatandaşlarımız şehit oldular. 83 milyon adına Cumhurbaşkanı’na bu konuda 5 soru yönelttim, yanıt alana kadar da sormaya devam edeceğiz.”

ENİS BERBEROĞLU KARARI

Devlet kurumunun hukukun üstünlüğü ilkesiyle yönetilmesi ve vatandaşlarını koruması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bizde insanların çıkarı üzerine, doğanın çıkarı üzerine inşa edilen bir devlet anlayışı vardır. Biz, demokrasiyi güçlendirmek istiyoruz. Çağdaş uygarlığı yakalamak ve ardından aşmak istiyoruz. Her zaman haksızlıklara karşı çıktık. İşte bunun için Anayasa’nın hepimize tanıdığı haktan yola çıkarak dünya siyaset tarihinin en anlamlı ve en uzun yürüyüşü olan Adalet Yürüyüşü’nü yaptık” değerlendirmesinde bulundu.

Hiçbir ayrım yapmadan kim adaleti istiyorsa onun yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini bildiren Kılıçdaroğlu, geçen haftalarda adaletin tecellisi için mücadele eden milyonlar olarak amaçlarına ulaştıklarını ve Enis Berberoğlu’nun yeniden parlamentonun onurlu bir üyesi olarak görevine döndüğünü hatırlattı.

‘AYM KARARLARINI UYGULAMAYAN YARGICIN GÖREVDEN ALINMASI GEREK’

Süreç içerisinde bir devlet krizi yaşandığını aktaran Kılıçdaroğlu, aynı olaya dair bir mahkeme beraat verirken bir başka mahkemenin müebbet cezası verdiğini anımsattı.

Anayasa Mahkemesi’nin iki kez ihlal kararı vermek zorunda kaldığına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Oysa Anayasa’mızda hukukun üstünlüğü ilkesinin güvencesi olan kurallardan biri de AYM kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlayıcılığı yönündeki 153’üncü maddedir. Bu maddeye göre, bir hukuk devletinde anayasal hükümlere uymamanın ilgililer açısından cezai, idari ve hukuki sorunlar, sorumluluklar doğuracağı açıktır. Bu ülkede gerçek anlamda hukuk, bu ülkede gerçek anlamda demokrasi varsa ilk AYM kararını uygulamayan yargıcın o görevden alınması lazım” ifadelerini kullandı.

‘TUZUN KOKTUĞU SÜREÇTEYİZ’

Yaşanan devlet krizinin ‘talimat üzerine yapılan Anayasa Mahkemesi üyeliği seçimleri’nde gün yüzüne çıktığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Yıllarını Yargıtay’a veren, emek harcamış insanlar dururken, 20 günlük Yargıtay üyeliği olan İrfan Fidan’ın yüksek mahkeme üyeliğine seçildiğini” ifade etti.

Kılıçdaroğlu, “Tuzun koktuğu bir süreçteyiz. Hukukun hak ve adalet dağıtmasını istiyoruz. Bunun için de ısrarla adliyeye siyaset sokulmamalı diyoruz” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.