DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 350239-0,85%
İstanbul
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Davutoğlu’ndan ‘HDP’ açıklaması: Partilerin kapatılmasına karşıyım
  • Gazete Kocaeli
  • Siyaset
  • Davutoğlu’ndan ‘HDP’ açıklaması: Partilerin kapatılmasına karşıyım

Davutoğlu’ndan ‘HDP’ açıklaması: Partilerin kapatılmasına karşıyım

ABONE OL
3 Mart 2021 15:56
Davutoğlu’ndan ‘HDP’ açıklaması: Partilerin kapatılmasına karşıyım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“HDP’nin kapatılması gerektiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna “Hangi görüşte olursa olsun, partilerin kapatılmasına karşıyım. Partilerin içinde şahıslar suç işlemişse, terörle irtibatları varsa o zaman ayrı bir hukuki süreç işletilir” yanıtını veren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Haber Global’de Buket Aydın’ın sorularını cevapladı.

Ali Babacan’la tek bir parti kurmak için çaba harcadığını ancak başarılı olamadığını anlatan Davutoğlu’nun sorulara verdiği yanıtlar özetle şöyle:

YENİ BİR PARTİ KURARAK AK PARTİ’YE İHANET Mİ ETTİNİZ?

Asla. Ya düşük profilli bir başbakan olacaktım ya da ilkelerimi savunacaktım. Savunduğunuz vefalar her zaman önde gelir. Ak partinin kitlesine ve değerlerine asla ihanet etmedi.

HAKKINIZDA ‘TRENDEN İNENLER’ DENİLMESİ SİZE NE HİSSETTİRDİ?

Derin bir hüzün. Bunlar o kadar derin yaralar ki. Ben asla trenden inmedim. Ayrıca tren dediğiniz şey 83 milyonun içinde olduğu bir tren.

BAŞIMA GELECEKLERİ GÖZE ALDIM DERKEN NE DEMEK İSTEDİNİZ?

Koltuğu bırakmak daha çok cesaret gerektirir. Ben gücümün zirvesindeyken ülke zarar görmesin diye koltuğu bıraktım. Ben bir akademisyen ve bilim insanıyım. Benim yüzümden eşimin konferansları iptal edildi, hiçbir siyasi olay olmazken. Baskılar yapıldı. Hiçbirini o süreç içinde söylemedim. Hala bir umudum vardı. 3,5 yıl sustum. Kendinizden fedakarlık yaparsınız, ülkenizden yapamazsınız.

GELECEK PARTİSİ’Nİ NEDEN KURDUNUZ?

Tam bağımsız, itibarlı, vatandaşların başı dik dolaştığı bir ülke inşa etmek istedik. Cumhurbaşkanı ile ateş çemberinden kaç kere geçtik. Çok üzgünüm, kırgınım ama hiçbir intikam isteğim yok. Biz bu partinin adını ‘Gelecek’ koyduk. Geçmişin üstüne sünger çekip geleceğe bakmak için ‘Gelecek’ koyduk. Benim bu partiyi kurmaktaki tek sebebim, hiçbir adaletsizlik karşısında sessiz kalmamak.

CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK MISINIZ? 

Ülkede oluşan korku ortamını dağıtacak şekilde en güçlü iktidar ve cumhurbaşkanı adayı bizden çıkacak. Biz tek başımıza iktidar ve cumhurbaşkanı adayı olarak da bu iddia ile yola çıktık. Gereğini yaparız.

CHP VE İYİ PARTİ İLE İTTİFAK YAPAR MISINIZ? 

İttifaklar sistemi Türkiye’yi kutuplaştırır ve partilerin doğasını bozar. Uzlaşı ayrı, görüşme ayrı, ittifak ayrı. Dolayısıyla ben şu anda görüşme konusunda her parti ile görüşürüm. Hiçbir partiyi dışlamam. Uzlaşı ise ilkelerde olur. Şu ana kadar hiçbir partiyle ittifak görüşmesi yapmadık. Ve bugünkü anlayış içinde hiçbir ittifakı doğru bulmadık. Uzlaşıyı doğru bulurum, ittifakı doğru bulmam.

AKP İTTİFAK YAPABİLECEĞİNİZ BİR PARTİ Mİ?

Görüşmeye her zaman görüşürüm. Uzlaşırlar ve dediğim ilkelere gelirlerse “Doğru yapıyorsunuz” derim. Ama şu yapısıyla ittifak edecek olsam, o partiyi böyle eleştirip dışına çıkmazdım.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.