Ana sayfa Gündem Jeneratörler Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Jeneratörler Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Günümüzde elektrik kesintilerinde en çok başvurulan yöntem jeneratör kullanmaktır.

114
0

 

Günümüzde elektrik kesintilerinde en çok başvurulan yöntem jeneratör kullanmaktır. Jeneratörler birçok farklı amaçla kullanılırlar. Jeneratörlerin genel kullanım amacı yedek enerji üretmektir. Elektrik enerjisinin kesildiği durumlarda, devreye girerek yedek bir elektrik enerjisi olarak görev yaparlar. Bunun yanında, bazen de sürekli bir elektrik enerjisi üretmek amacıyla da kullanılırlar.

Genellikle şantiye, maden ocağı gibi alanlarda elektrik enerjisi iletimi zor olabilir. Böyle alanlarda elektrik enerjisi sürekli olarak jeneratörler yardımıyla sağlanır. Ayrıca tekerlekli olarak geliştirilen gezici enerji üreten jeneratörler de bulunur. Bu tür jeneratörler, dağlarda ve tepeler gibi elektrik enerjisinin iletilemediği alanlarda elektrik enerjisi üretmek için kullanılırlar. Traktör, kamyon gibi araçların arkasına takılarak taşınabilirler. Jeneratörlerin bir diğer kullanım amacı ise portatif güç kaynağı üretmektir. Bu tür jeneratörler hava soğutma sistemlerine sahiptir.

Jeneratörler Nasıl Çalışır?

Jeneratörlerin çalışma mekanizması oldukça basit ve etkilidir. Jeneratörler bir adet alternatör ve bir adet de motora sahiptir. Jeneratörlerin motor kısmına benzin, dizel, doğalgaz gibi yakıt türleri koyulur. Bu yakıt öncelikle ısı enerjisine ardından da mekanik enerjiye dönüştürülür. Mekanik enerjinin elektrik enerjiye dönüştürülmesi amacıyla alternatör yapısına gönderilir. Alternatör ise bu enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek kullanıma hazır hale getirir. İstanbul jeneratör servisi hizmetlerinin en hızlı ve en çok verildiği şehirdir.

Jeneratör Bakımı Nasıl Yapılır?

Jeneratör bakımı bir jeneratör servisi tarafından yapılmalıdır. Jeneratör bakımı ise, soğuk su seviyesinin kontrolü, akü şarj kontrolü, motor yağ seviyesi kontrolü, sızıntı kontrolü gibi aşamaları içerir. Bunların haricinde jeneratörler haftada bir 10 dakika boşta çalıştırılmalıdır. Jeneratör servisi sağlayan birçok firma vardır. Bu firmalar jeneratör bakımı haricinde jeneratör tamiri de verirler. Jenmakser sitesi üzerinden her türlü jeneratör tamiri, jeneratör bakımı hizmetleri verilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here