Ana sayfa Ekonomi Üretici ürettiğinden kazanamıyor

Üretici ürettiğinden kazanamıyor

133
0
Üretici ürettiğinden kazanamıyor
Üretici ürettiğinden kazanamıyor

Üretici ürettiğinden kazanamıyor

■ Ekonomi Servisi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım Bakanlığı’nın ithalatçı ve yabancı çiftçiyi zengin etme anlayışından vazgeçerek, “Üretici ürettiğinden kazanamıyor, tüketici pahalı ürün alıyor. Serbest piyasa ekonomisi serbest soygun ekonomisi olarak işliyor” dedi.

Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 yılına ait bütçesinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda CHP Grubu adına söz aldı. İktidarın tarım politikasını eleştiren Gürer” çiftçiyi, besiciyi, üreticiyi bitirdiniz. Yetmedi, zulmediyorsunuz; tarlasını, traktörünü, ineğini haczediyorsunuz; banka borcundan dolayı kendini yakıyor, seyrediyorsunuz” dedi.

Kürsüye marketten alınmış 1’er kilogramlık kuru fasulye, nohut mercimek ve patates getiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu ürünlerde üreticinin düşük fiyatla satış yaptığını ancak marketlerde tüketiciye çok yüksek fiyatla satıldığını belirtti.

Tüccarın 7-8 liradan aldığı fasulyenin markette 18 lira 50 kuruşa satıldığını anlatan Gürer, “ Siz tüketiciyi de soyuyorsunuz Sayın Bakan. Nohudun üreticisi bu yıl para kazanamadı. 4,5 liradan satılamayan nohudun marketten aldığım fiyatı 13 lira 80 kuruş. Tüketiciyi de böyle soyduruyorsunuz Sayın Bakan” dedi.

1 liraya mal edilen patatesi 60 kuruşa bile satamayan üreticinin, ürününü depoya koymak zorunda kaldığını söyleyen Gürer, “Eğer şubat, martta da satamazsa bu patates çürüyecek ama siz bu sene kalktınız; mayıs ayında büyükelçisi olmayan Mısır’dan patates ithaline izin verdiniz. Patates çiftçisinin deposundaki ürünü Toprak Malzeme Ofisine aldırın, çiftçinin ürünü çürümesin Sayın Bakan” şeklinde konuştu.

CHP’li Gürer, tarımda iyileşme sağlanabilmesi için de şu önerilerini sıraladı:

“Acilen Tarım Kredi Kooperatifleri ve banka kredi borçlarını uzak ara öteleyin, faizlerini silin, icralarını durdurun. İlaç, gübre, tohum, yem, mazot ve sulama suyu için kullanılan elektrik fiyatlarını düşürün. İthalatçı ve yabancı çiftçiyi zengin etme anlayışından vazgeçin.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here