Ana sayfa GÜNDEM 3 asırdır ayakta! Bu değirmenin mesaisi bitmiyor

3 asırdır ayakta! Bu değirmenin mesaisi bitmiyor

5
0
3 asırdır ayakta! Bu değirmenin mesaisi bitmiyor
3 asırdır ayakta! Bu değirmenin mesaisi bitmiyor

Bayburt merkeze 23 kilometre uzaklıkta bulunan Kıratlı köyündeki su değirmeni babadan oğula 3 asırdır çalışıyor. Dedelerinden miras kalan değirmeni 5 kuşak işleten aile, kendilerinden sonraki kuşaklara da değirmeni miras bırakacak.

“ÖNEMLİ OLAN TARİHİMİZ, KÜLTÜRÜMÜZ YAŞASIN”

Tarım ve hayvancılığın yoğun yapıldığı Bayburt’ta değirmen kültürünün de geçmişte önemli yer tuttuğunu dile getiren Şinasi Turgut, “Değirmenlerin faaliyetleri ilkbahar mevsiminde başlayıp yaklaşık aralığa kadar devam ediyordu. Şimdi öyle bir şey yok. Kısa bir süre arpa kırması, yarma yaptırıyorlar. Yine İstanbul’a giden bazı kişiler kepekli un istiyor. Biz de bu istekleri karşılıyoruz” dedi.

Dedelerinden miras kalan değirmeni 5 kuşaktır işlettiklerini ifade eden Şinasi Turgut, “Biz de değirmeni çocuklara devredeceğiz, bizden sonraki kuşaklar da bu işi devam ettirecek. Bizim buradan bir çıkarımız yok, önemli olan tarihimiz, kültürümüz yaşasın” diye konuştu.

AW129246_03

Eşe, dosta hizmet ettiklerinin altını çizen Turgut, “100 teneke buğdayı öğütür karışıklığında 5 teneke buğday alırız, biz buna hak deriz, para almayız. Bir nevi takas usulünü sürdürüyor, devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

Turgut, pandemiden dolayı bu sene fazla müşteri kabul etmediklerini belirtti.

AW129246_01

İHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here