Ana sayfa GÜNDEM Lavrov: Türkiye ile Rum tarafı arasında arabuluculuk yapmaya hazırız

Lavrov: Türkiye ile Rum tarafı arasında arabuluculuk yapmaya hazırız

7
0
Lavrov: Türkiye ile Rum tarafı arasında arabuluculuk yapmaya hazırız
Lavrov: Türkiye ile Rum tarafı arasında arabuluculuk yapmaya hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Phileleftheros gazetesine demecinde, “Kıbrıs Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında iyi komşuluk ilişkileri kurulmasına yardımcı olmaya hazırız, ancak bunu yapmamız için her iki tarafın da bizden yardımcı olmamızı istemesi gerek” dedi.

Lavrov geçmişten beri pek çok defa, Doğu Akdeniz’de sıklıkla yaşanan krizler konusunda endişeli olduklarını söylemiş oldukları hatırlatmasını yaptı.

“Çatışma potansiyelinin artmasıyla sonuçlanabilecek her eylemin kabul edilemez olduğu düşünüyoruz” diyen Lavrov şöyle devam etti:

“Bu nedenledir ki bölgedeki devletlerin liderliklerine defalarca, siyasi anlamda ileri görüşlü davranmaya ve tartışmaları sadece ama sadece barışçıl yolla ve hukuk çerçevesinde ele almaları çağrısında bulunduk.”

‘Tartışmalı meselelerin çözümlenmesi için ululararası bir platformumuz mevcut’
Rusya Dışişleri Bakanı, Doğu Akdeniz’de gözlenen ‘gerilimin daha fazla yükselmesine izin verilmemesi için gerekli olan siyasi iradenin hem Lefkoşa hem de Ankara’da var olduğunu değerlendirdiklerini’ belirtti.

Birleşmiş Milletler’e atıfla, “Kaldı ki tartışmalı meselelerin çözümlenmesi için ululararası bir platformumuz mevcut” diye ekledi.

Ayrıca Lavrov bir soru üstüne, “Türkiye ile olan ilişkilerimize gelirsek, Kıbrıslı dostlarımıza bir defa daha temin ederim ki Rusya-Türkiye ilişkilerinin derinleşmesi, Ankara ile bölgesel meselelerde işbirliği yapma gereksinimimiz Lefkoşa ile olan diyaloğumuzu hiçbir şekilde etkilemiyor ve etkilemeyecek” açıklamasını yaptı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here