Ana sayfa GÜNDEM Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin inisiyatifine desteğini bekliyoruz

Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin inisiyatifine desteğini bekliyoruz

9
0
Aksoy: Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın ithamını reddediyoruz
Aksoy: Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın ithamını reddediyoruz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için teknik görüşmeler yapmak üzere mutabakata vardığını açıklamıştı. Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili açıklama geldi.

***Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“NATO Genel Sekreteri Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin azaltılması, deniz ve hava unsurları arasında istenmeyen kazaların önlenmesi için bir inisiyatif almıştır.

Ülkemiz tarafından da desteklenen bu inisiyatif Genel Sekreterin bugün açıkladığı üzere, iki ülke arasında NATO bünyesinde askeri – teknik nitelikteki görüşmelerin başlatılmasına matuftur.

“YUNANİSTAN’IN BU İNİSİYATİFE DESTEK VERMESİNİ BEKLİYORUZ”

Ayrıştırma (de-confliction) odaklı bu görüşmeler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili meselelerin çözümüne değil, esasen iki ülke askeri makamları arasında evvelce ikili düzeyde de ele alınan düzenlemelerle alakalıdır. Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz.

“ÖN KOŞULSUZ DİYALOĞA HAZIRIZ”

Diğer taraftan, ülkemizin Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, ön koşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here