Ana sayfa GÜNDEM Bartın Çayı’ndaki balık ölümlerine sudaki oksijen azalması neden olmuş

Bartın Çayı’ndaki balık ölümlerine sudaki oksijen azalması neden olmuş

12
0
Bartın Çayı'ndaki balık ölümlerine sudaki oksijen azalması neden olmuş
Bartın Çayı'ndaki balık ölümlerine sudaki oksijen azalması neden olmuş

Kent merkezinden 13 kilometre ilerleyerek Karadenize dökülen Bartın Çayı’nda, zaman zaman görülen balık ölümleri, dün bir kez daha yaşandı. Kemerköprü Mahallesi’ndeki ırmak yatağında dün sabah kıyıya vuran ölü balıklar görüldü.

Vatandaşların yetkililere haber vermesi üzerine, bölgeye gelerek balıklardan ve sudan numune alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, bugün yazılı açıklama yaptı.

bartin-irmagindaki-balik-olumlerine-sudaki-oksijen-azalmasi-neden-olmus-_1404_dhaphoto2

Açıklamada, “Tüm hat boyunca ırmak akış hızının durağan ve çok yavaş olduğu, su yüksekliğinin az olduğu, ırmak yatağının 8-10 metre arasında çekilmiş olduğu, ırmakta renk değişikliği olmadığı ve doğal renginde aktığı, söz konusu alanda herhangi bir deşarja rastlanmadığı, su içinde balıkların yüzmekte olduğu, Kemerköprü mevkisinde, su yüzeyinde ve ırmağın çekilmiş bölgelerinde ölü balıkların bulunduğu görülmüştür. Mevsimsel koşullar itibarıyla yağış miktarının azalması, ırmakta su seviyesinin düşmesi nedeniyle oksijen yetersizliğinden kaynaklı balık ölümlerinin gerçekleştiği değerlendirilmiştir” denildi.

(DHA)

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here